http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Studenci wracają na uczelnie

Wyróżniony Studenci wracają na uczelnie

O tym, że warto studiować i należy wybierać kierunki humanistyczne przekonywały władze GSW Milenium, którzy powrócili po letniej przerwie w uczelniane mury i przywitali się ze swoimi nowymi studentami.


W sobotni poranek na terenie Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej „Milenium” odbyła się inauguracja nowego roku akademickiego 2016/2017. Aulę uczelni wypełniło 220 studentek i studentów, którzy kształcą się w kierunkach humanistycznych. Studenci pierwszego roku złożyli ślubowanie oraz odebrali e-indeksy. - Z ogromnym niepokojem obserwujemy dziś naciskową działalność w polskiej edukacji na kształcenie w szkołach zawodowych. Umysły młodzieży szkół gimnazjalnych penetrowane są zgubnymi hasłami o doskonałości tej rzemieślniczej ścieżki kariery zawodowej, która przyniesie im wieczne zatrudnienie i wymarzone majątki. Na ile trzeba być nieodpowiedzialnym, aby dziś gwarantować młodemu człowiekowi pracę na rynku, którego jeszcze do końca nie znamy i nie wiemy, jak będzie wyglądać za kilka lat. Inne kraje, szczególnie Europy zachodniej, ale także Stany Zjednoczone pokazują zupełnie odmienne tendencje – mówi prof. Hubert Paluch, rektor GSW Milenium.

W dalszej części wystąpienie apeluje o zrównoważona politykę w tym zakresie. - Nie zamykajmy dziś młodych ludzi w miastach, w których się urodzili i nie zamykajmy wszystkich młodych ludzi w fabrykach, które mają im gwarantować wykonywanie mechanicznych prac przez całe życie – apeluje prof. Paluch. Jego zdaniem każdy wolny człowiek powinien wzrastać do poziomu, który jest w stanie osiągnąć w zgodzie z własną naturą, a nie z trendami rynku pracy. - Na całym świecie kierunki humanistyczne wracają w tempie galopującym do szkół wyższych i na uniwersytety. Gospodarka każdego kraju potrzebuje w tej samej ilości inżynierów i humanistów. Najwięcej kreatywnych pomysłów w procesie projektowania produktów w biznesie generują absolwenci kierunków humanistycznych, potem ekonomicznych, następnie inżynierowie, którzy ze swoją wyuczoną precyzją ubierają to know-how produktowo-usługowe w liczby tak, aby stworzyć technologiczną innowację – przekonuje rektor GSW Milenium.

Cytuje także słowa Davida Rubinsteina, miliardera i współtwórcę Carlyle Group: - Podczas forum ekonomicznego w Davos w 2014 roku stwierdził, że amerykańscy studenci stracili umiejętność krytycznego myślenia, która może im pomóc w osiągnięciu sukcesu. Według gazety New York Times biznesmen ten ostro krytykował naciski ówczesnych władz na politykę edukacyjną promując tylko wykształcenie techniczno-zawodowe. Jego zdaniem, to kierunki humanistyczne uczą rozwiązywania problemów, a kompetencji ściśle związanych z zawodem można nauczyć się później. Jak to wygląda w praktyce? Filozof z jednym z największych banków odpowiada za kreowanie i wdrażanie nowych produktów bankowych. Studentka politologii pełniła funkcję menadżera ds. badań i rozwoju w przemyśle mydlarskim. Pedagog zarządzał zakładem produkcyjnym i takich przykładów można by mnożyć – wymienia H. Paluch.

Warto nadmienić, że według statystyk absolwenci GSW „Milenium” stanowią najmniejszy odsetek wśród osób zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy. Dlaczego zatem warto studiować? Z tym zagadnieniem postanowił zapoznać studentów jeden z założycieli szkoły. - Zwróćcie uwagę, że najczęściej odradzają studiowania ci, którzy nie mają wyższego wykształcenia. Warto studiować, bo świat zmienia się w takim tempie, że tylko człowiek intelektualnie rozwinięty jest w stanie za tymi zmianami nadążyć – uzasadnia prof. Lechosław Gawrecki, wykładowca i założyciel GSW Milenium, od 52 lat związany ze szkolnictwem. - Ja widzę, że człowiek nieustannie goni zmiany. Ja też całe życie goniłem zmiany i całe moje pokolenie goniło te zmiany. A kto nie dogonił, to dzisiaj nie potrafi obsłużyć telefonu komórkowego, że nie wspomnę o komputerze. Was czeka to samo, tylko pogoń odbywać się będzie w podwojonym tempie, bo świat będzie się jeszcze szybciej rozwijał. Tylko ci z was, którzy będą w stanie rozumieć te zmiany i nadążać za nimi, dadzą sobie w życiu radę i nie da się zmarginalizować – dodaje prof. Gawrecki.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.