http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Przetworzyć swoje myśli i je pokazać...

Wyróżniony Przetworzyć swoje myśli i je pokazać...

Wnętrze jednej z uczelni gnieźnieńskich przyozdobiły dzisiaj niezwykłe grafiki i malunki, które ilustrują pierwotne i współczesne środki transportu zbiorowego. Prace stworzył student placówki, który od dziecka zafascynowany jest różnego rodzaju pojazdami. Czy inni studenci pójdą śladem swojego kolegi i w przyszłości również pokażą swoje pasje?


W holu głównym Instytutu Kultury Europejskiej UAM przy ul. Kostrzewskiego w Gnieźnie można od dziś oglądać wystawę prac Igora Kopy, który jest studentem tutejszej uczelni. Do witryn galerii trafiły grafiki oraz malunki: statków, samolotów, pociągów i samochodów. Skąd zamiłowanie do tak różnych środków transportu zmechanizowanego? - Ja taką tematyką interesuję się od dziecka i temu często poświęcam swój czas wolny. Szczególną uwagę u mnie od zawsze przyciągały liniowce transatlantyckie, a potem dopiero doszły kolej i lotnictwo. Te zainteresowania transportem przekładam właśnie na sztukę, na rysowanie i na malowanie. Od czasu do czasu tworzę także modele samolotów czy statków. W tym roku natomiast rozpocząłem swoją przygodę z suchą pastelą, a efekt można zobaczyć na tej wystawie – mówi Igor Kopa, student drugiego roku komunikacji europejskiej w IKE.

W wernisażu wystawy wzięli udział także wykładowcy oraz dyrekcja instytutu. - Na tej wystawie jest np. ten słynny trabant, który przecież był autem niemal niezniszczalnym, jak sam kiedyś miałem okazję się przekonać. Jest sporo pociągów, tych uroczych pociągów, które nawet jeśli się czasem spóźniają, to przecież w tej cenie biletu wiozą nas dłużej niż to było planowane, a przy okazji podarowują nam trochę dodatkowego wolnego czasu – żartuje prof. Leszek Mrozewicz, dyrektor Instytutu Kultury Europejskiej w Gnieźnie, który dokonał oficjalnego otwarcia wystawy.

Ponadto młody grafik i malarz proponuje swoje spojrzenie na inne sławne środki transportu zbiorowego. - Z tych znanych statków mamy tu Titanica i Lusitanię, ale także samoloty Dremlinera i Tupolewa. Jeśli chodzi o kolejnictwo, są to lokomotywy, które często widzimy, dawne z lat 80. i współczesne typu Inter City czy innych przewoźników. Na co dzień nie zwracamy uwagi na te pojazdy, a dzięki tym pracom możemy je dostrzec i nawet poświęcić dłuższą chwilę, aby się im przyjrzeć – dodaje I Kopa.

- Liczymy, że ta wystawa Igora Kopy również stanie się inspiracją i natchnieniem dla innych naszych studentów, którzy przecież też mają swoje zainteresowania, są także uzdolnieni artystycznie, a my chcemy te ich pasje właśnie poprzez takie wystawy w przyszłości pokazywać – przekonuje dr Kamil Wasilkiewicz, nauczyciel akademicki IKE w Gnieźnie.

Swój pogląd na temat talentu ma także autor otwartej dzisiaj wystawy. - Moim zdaniem talent jest wrodzony i tylko trzeba umieć go rozwinąć, a potem przetworzyć swoje myśli, poznawać inne techniki tworzenia. Najlepiej kształcić się w tym kierunku – podsumowuje I. Kopa.

Wystawę  obrazów Igora Kopy będzie można podziwiać do 14 grudnia w godzinach otwarcia IKE.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.