http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Federacja Konsumentów w nowej siedzibie!

Wyróżniony Federacja Konsumentów w nowej siedzibie!

Dzisiaj w kamienicy przy Rynku 10 miała miejsce uroczystość uruchomienia w nowym miejscu oddziału Federacji Konsumentów w Gnieźnie. Nowa siedziba organizacji została ulokowana na pierwszym piętrze.


Zadowolenia z otwarcia nowej siedziby gnieźnieńskiego oddziału Federacji Konsumentów nie krył goszczący w Gnieźnie przedstawiciel centrali tej organizacji. - Ten oddział funkcjonuje w Gnieźnie od dawna, dobrze wpisał się w krajobraz społeczny tego miasta. To jest chyba jedna z najlepszych siedzib wśród wszystkich naszych oddziałów terenowych – podkreśla Kamil Pluskwa-Dąbrowski, prezes Rady Krajowej Federacja Konsumentów w Warszawie.

Taki punkt jest bardzo potrzebny, bo przypadków nieuczciwego działania w stosunku do konsumentów nie ubywa. - Konsument często nie jest świadom swoich uprawnień i tego, że może przyjść wszystko skonsultować ze specjalistą, żeby od samego początku zacząć właściwie prowadzić postępowanie reklamacyjne, zanim trafi ono do sądu. Takie postępowanie trzeba dobrze przygotować – tłumaczy K. Pluskwa-Dąbrowski.

Pomocnym w samym pozyskaniu, a potem również w sfinansowaniu remontu wnętrz okazał prezydent Pierwszej Stolicy Polski i jego zastępca. - Ta przeprowadzka następuje trochę jakby z naszej przyczyny, bo dostaliśmy dofinansowanie na rewitalizację Starego Ratusza, w wymogiem jest, że nie może być tam już prowadzona działalność inna niż kulturalno-artystyczna. Wszystkim podmiotom tam działającym byliśmy zmuszeni zaproponować inną lokalizację – przypomina Tomasz Budasz, prezydent Gniezna. - W tym przypadku szukaliśmy dla Federacji Konsumentów lokalizacji tak, by była ona dogodna dla naszych mieszkańców – dodaje.

Przy okazji pytamy, z jakimi sprawami przychodzą najczęściej osoby pokrzywdzone. - Generalnie zawsze były to sprawy, które w 70-80 procentach dotyczyły obuwia. Rynek jednak zmienia się i coraz bardziej dołączają do tych procentów usługodawcy – mówi Waldemar Serocki, prezes oddziału Federacji Konsumentów w Gnieźnie. - Dołączają także tzw. domokrążcy, ci którzy pukają do drzwi domów i proponują różnego rodzaju usługi. Nieraz konsument relacjonuje nam, że był jakby „przyciskany” do ściany różnymi argumentami i presja takiego akwizytora jest na tyle szybka i dynamiczna, że dali sobie podsunąć do podpisu niekorzystną umowę – zaznacza.

- Ja tutaj zawsze powtarzam, jak mam tylko okazję, to jest ważne, że jeśli umowa została podpisana poza lokalem przedsiębiorstwa, wtedy zgodnie z ustawą o prawie konsumenckim mamy możliwość w ciągu 14 dni od podpisania takiej umowy bezdyskusyjnie i bez komentarza tę umowę rozwiązać, a jeśli przekroczymy te 14 dni umowa staje się wiążąca. My jesteśmy natomiast po to, żeby pomagać takim ludziom, najczęściej oszukanym rozwiązywać takie umowy, ale ważny jest tutaj czas działania – uczula W. Serocki.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.