http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Misie opanowały Czerniejewo!

Wyróżniony Misie opanowały Czerniejewo!

Zapowiadany na naszych łamach przed ponad rokiem Szlak Misiów w Czerniejewie staje się faktem! Na szlaku ma się znaleźć łącznie jedenaście sympatycznych misiów. Od ubiegłego tygodnia są one ustawiane w najbardziej rozpoznawalnych miejscach Czerniejewa. Wkrótce zostanie ogłoszony konkurs na imiona dla tych postaci.


Ósmego lutego 2016 roku w publikacji pt. „Gniezno będzie miało króliki, a Czerniejewo... misie” zapowiadaliśmy, że w Czerniejewie ma się pojawić Szlak Misiów. Burmistrz Gminy Czerniejewo, Tadeusz Szymanek, tak wówczas mówił o tej inicjatywie: - Szlak Misiów, który ma przyciągnąć turystów, związany z faktem, że w Czerniejewie jest tradycja pochodu z niedźwiedziem, który w drugi dzień Świąt Wielkiej Nocy spaceruje już od wielu lat po tym miasteczku. Tradycja łączy się z wielkanocnymi korowodami przebierańców. W korowodach na terenie Wielkopolski w Lany Poniedziałek idą konie, smolarze lub kominiarze, czasem bocian i żandarmi. Jest też dziad i baba, a w niektórych regionach także właśnie Niedźwiedź i tak jest w Czerniejewie. Chociaż najstarsi mieszkańcy Czerniejewa nie potrafią odpowiedzieć, dlaczego właśnie takie postacie wychodzą na ulice, to nie pamiętają, by kiedykolwiek przez Czerniejewo w drugim dniu Świąt Wielkiej Nocy korowód nie przeszedł. Stąd zrodził się pomysł przygotowania Szlaku Misiów.

I obecnie ten projekt wchodzi w życie. W ubiegłym tygodniu pojawiły się pierwsze misie, których łącznie będzie jedenaście. Wśród nich są  już: Para Książęca przy pałacu, Miś z rybą na grobli, Miś-piłkarz przy boisku Orlik, Miś z książką przy bibliotece, Miś-urzędnik przy Urzędzie Miasta i Gminy oraz Mama Miś z córką przy szkole.

- Szlak Misiów powstanie w ramach hasła „Zabujaj się w Czerniejewie”. Jest to pierwszy etap tego projektu. Drugim etapem, który jest już realizowany, będą huśtawki, które staną w trzech miejscach przy tych misiach. Do tego będą postawione tablice informacyjne mówiące o tym Szlaku Misiów – wyjaśnia T. Szymanek. - Szlak Misiów zostanie oficjalnie otwarty w Lany Poniedziałek – dodaje.

Szlak Misiów będzie się zaczynał przy pałacu, dalej powiedzie przez ul. Pałacową, a kończyć się będzie przy szkole w Czerniejewie.

- Postacie misiów które znalazły się na Szlaku Misiów zostały zaprojektowane lokalnie. Wprawdzie początkowo myśleliśmy, by zrobić misie ze znanych bajek, ale okazało się, że może być problem z prawami autorskimi, stąd stanęliśmy na tym, by misie były takie nasze, czerniejewskie. Postacie tych misiów odzwierciedlają miejsca w których stoją – przyznaje T. Szymanek. - Twórczynią tych misiów jest pani Paulina Samonek, pracownik biblioteki w Czerniejewie – dodaje.

Burmistrz już dzisiaj zapowiada, że po otwarciu Szlaku Misiów zostanie ogłoszony konkurs na imiona dla tych postaci.

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 10 kwiecień 2017 08:45

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.