http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Dbają o piękno i poprawność ojczystego języka...

Wyróżniony Dbają o piękno i poprawność ojczystego języka...

Po raz kolejny w Dworku „Bażantarnia” na terenie Zespołu Pałacowo – Parkowego odbył się VIII Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy im. ks. Onufrego Kopczyńskiego, którego organizatorami są Zespół Szkół Publicznych oraz Gmina Czerniejewo. Patronat honorowy nad Ogólnopolskimi Konkursami im. ks. Onufrego Kopczyńskiego objęło Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Patronat medialny sprawował portal informacjelokalne.pl.


Ogólnopolskie Konkursy stały się nieodzowną tradycją kultywowaną przez Zespół Szkół Publicznych oraz Gminę Czerniejewo. Ich celem jest szerzenie idei Patrona Szkoły  w Czerniejewie, czyli dbanie o piękno i poprawność ojczystego języka, zarówno w mowie jak i na piśmie. Jest to również jedna z licznych okazji, aby uczcić pamięć naszego wielkiego Rodaka, Obywatela Czerniejewa, poetę, językoznawcę, twórcę pierwszej „Gramatyki języka polskiego”.

Tegoroczne konkursy mają szczególną rangę i znaczenie, bowiem rok 2017 został ogłoszony w Gminie Czerniejewo rokiem Księdza Onufrego Kopczyńskiego. W 2016 r. przypadła 200. rocznica wręczenia ks. O. Kopczyńskiemu medalu za „Gramatykę polskiego języka”, natomiast  w lutym 2017 r. obchodziliśmy 200. rocznicę Jego śmierci.

Aby jak najlepiej przygotować uczestników do występów finałowych, w wieczór poprzedzający konkurs w budynku Wozowni odbyły się warsztaty krasomówcze dla zainteresowanych uczniów i nauczycieli, które poprowadził zawodowy aktor z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie – Andrzej Malicki. Udzielił uczestnikom cennych wskazówek z zakresu dykcji, panowania nad oddechem, akcentowania wyrazów, nawiązywania kontaktu ze słuchaczami czy gestykulacji. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem i były bardzo pozytywnie odebrane przez zgromadzonych. Uczestnicy konkursu z najdalej położonych szkół wraz ze swoimi opiekunami mieli możliwość skorzystania z noclegu i posiłku. Na zakończenie spotkania, dzięki uprzejmości przewodnika, jedną z atrakcji dla przybyłych było zwiedzanie pięknych wnętrz pałacu.

Uroczystość VIII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego poprowadzili uczniowie klas trzecich gimnazjum ZSP w Czerniejewie – Sandra Waluszyńska i Jan Gąsiorek.
Ich „hrabiowskie” stroje doskonale komponowały się z klimatem XVIII – wiecznego dworku.         

Na finałową uroczystość VIII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego przybyli: Grażyna Kulpińska – wiceburmistrz gminy Czerniejewo, Jan Kulpiński - przewodniczący Rady Miasta i Gminy Czerniejewo, Dorota Wilczyńska – inspektor ds. Oświaty i Ochrony Zdrowia, dyrektorzy placówek oświatowych gminy Czerniejewo.

W komisji konkursowej zasiedli: Andrzej Malicki (aktor, reżyser, związany z Teatrem im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie), Stanisława Łowińska (poznańska poetka, inicjatorka organizowanej w gminie Łubowo „Lednickiej Wiosny Poetyckiej”, Jadwiga Pacholska emerytowany nauczyciel ZSP w Czerniejewie.

W konkursie wzięło udział 24 uczestników z 14 szkół z województw: wielkopolskiego, mazowieckiego, pomorskiego, opolskiego, śląskiego.

Tegoroczny poziom prezentacji krasomówczych młodych oratorów był na bardzo wysokim poziomie i komisja – co przyznał sam pan przewodniczący Andrzej Malicki – stanęła przed nie lada trudnym wyzwaniem, jakim było wyłonienie zwycięzców.
I miejsce zajęła Nadia Kwiatkowska ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Kwidzynie
II miejsce - Olimpia Ogrodowicz ze Szkoły Podstawowej „Milenium” w Popowie Kościelnym
III miejsce - Julia Opalska ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Kwidzynie
Wyróżnienia otrzymali: Wiktoria Dardas - Zespół Szkół Publicznych w Czerniejewie, Kamila Filipczak - Zespół Szkół Publicznych w Żydowie.

Laureaci w kategorii szkół gimnazjalnych:
I miejsce - Jakub Sufleta z Gimnazjum nr 1 w Gnieźnie
II miejsce - Maksymilian Skrzypczak ze Społecznego Gimnazjum nr 1 w Poznaniu
III miejsce - Mieszko Wierciński z Gimnazjum nr 3 w Kwidzynie
Wyróżnienia otrzymali: Marta Kulińska - Zespół Szkół Publicznych w Czerniejewie oraz Kamil Sobkowiak - Zespołu Szkół w Niechanowie.

Laureaci VIII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. ks. O. Kopczyńskiego otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Grażyna Kulpińska, wiceburmistrz Miasta i Gminy Czerniejewo, pogratulowała wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom. Podziękowała za propagowanie piękna i kultury naszego ojczystego języka. Wręczyła uczestnikom upominki. Nauczycielom przygotowującym swoich podopiecznych do zmagań konkursowych wręczono podziękowania.

Ostatnio zmienianyśroda, 24 maj 2017 20:39

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.