http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Inteligencja rozumu ma dawać poczucie pełni człowieczeństwa”

Wyróżniony „Inteligencja rozumu ma dawać poczucie pełni człowieczeństwa”

W sobotnie przedpołudnie w murach Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej „Milenium” zorganizowano uroczystości absolutoryjne dla 196 studentów kończących studia licencjackie oraz magisterskie.


Tegoroczni absolwenci, to studenci kierunków: pedagogika oraz zarządzanie. Podczas uroczystości uhonorowano tych pierwszych, którzy stanowili grupę najliczniejszą. - Do jakiego intelektualnego stanu należy dążyć? To jest nowoczesna zbiorowość, zdolna podejmować wyzwania rozwojowe i innowacyjne, w której ludzie nie mają pretensji, że ktoś myśli inaczej, to jest wspólnota obywateli chcących najpierw coś zrozumieć, a dopiero później działać – zauważa w swoim przemówieniu prof. Hubert Paluch, rektor GSW Milenium. Po chwili odpowiada na to pytanie. - Polacy cały czas uważają, że są wielkim narodem, choć tak naprawdę nie potrafią zdefiniować, na czym polega ta nasza wielkość i tak tkwimy w przeświadczeniu, że uznanie się nam należy, choć często sami siebie uznawać nie potrafimy. My często niestety wolimy inne niż nasze, a siebie nie doceniamy, oszukujemy, obrażamy i wzajemnie wykorzystujemy. Zapomnieliśmy o tzw. inteligencji rozumu, która musi stać się celem samym w sobie, ale nie po to, żeby wygrać kolejne wybory albo sprzedać czegoś więcej, by zdobyć jak najwięcej like'ów na Facebooku czy Instagramie a inteligencja rozumu ma dawać poczucie pełni człowieczeństwa – podkreśla prof. Paluch.

Jak dalej zauważa, w Polsce brakuje najbardziej szacunku dla drugiego człowieka. - Czy tak trudno nam darzyć się tym szacunkiem? Każdy z nas przecież ma prawo do zaprojektowanego przez siebie stylu życia, każdy z nas dokonuje wyborów odmiennych, ale równie wartościowych, wzbogacających go wewnętrznie i będących wartością dla rozwoju całego świata. Dlatego właśnie, zamiast krytykować, doświadczaj i poznawaj drugiego człowieka, zamiast kłócić się, rozmawiaj, zamiast kłamać, mów prawdę, budując zawsze wartość dodaną naszej relacji. Zawsze szanuj drugiego człowieka, a stworzymy w ten sposób wielkość naszego kraju, będąc dumnym z naszego powodzenia za granicą i podstawą tej dumy nie będzie musiała być tylko historia, ale stanie się nią nowa rzeczywistość relacji między Polakami – mówi na odchodne studentom rektor GSW Milenium.

Studenci pedagogiki, którzy mogli się pochwalić najlepszymi osiągnięciami w nauce, otrzymali następnie tradycyjne wyróżnienia. W tym gronie znaleźli się: Joanna Miśkiewicz, Justyna Wenta, Anna Sołtys-Stawowa, Emilia Sell, Katarzyna Mazur, Emilia Puchalska, Loreta Seemann, a także: Tomasz Chełek, Roma Koralewska, Agnieszka Jamroszczak, Katarzyna Starczewska, Kamilla Pawlak, Martyna Młodzieniak, Urszula Malewska, którzy otrzymali listy gratulacyjne oraz Anna Maciejewska, której praca dyplomowa została uznana za pracę najlepszą.

- Dziś to już nie jest czas obietnic, ale czas podsumowania i wnioskowania z całego procesu dydaktyczne. Z czystym sumieniem możemy powiedzieć, że cele zostały osiągnięte i kolejne pokolenie absolwentów GSW Milenium zostało wyposażone we współczesne i aktualne zasoby wiedzy, umiejętności praktyczne i kompetencje społeczne, aby podążając już teraz ścieżką dalszej kariery zawodowej tworzyć świat nowoczesnym i bardziej wartościowym, poprzez dzielenie się wewnętrznym intelektualnym bogactwem, ale przede wszystkim szanując każdego człowieka, upatrując w relacjach z nim partnera, a nie wroga – dodaje prof. Paluch.

Na koniec głos zabrała również przedstawicielka samorządu studenckiego. - Przywiodła nas tutaj ciekawość, ciekawość tego miejsca oraz ludzi, których tu poznamy i wiedzy, którą tu zdobędziemy, a także sytuacji, których tu doświadczymy i nade wszystko ciekawi siebie i całej rzeczywistości, która nas otacza. Ta ciekawość jest podstawowym fundamentem zdobywania wiedzy – mówi Anna Sołtys-Stawowa, która cytuje tytułem podsumowania słowa słynnego pedagoga. - Umysł ciekawy jest stale w ruchu, bada i szuka materiału dla myśli, tak jak silne i zdrowe ciało szuka pożywienia. Tam, gdzie występuje zdziwienie, spotkać też można żywe pragnienie doświadczeń i zetknięcia z różnorodnymi i nowymi faktami. Jak jeden z mądrych Greków zwykł mawiać, że zdziwienie jest matką wszelkiej wiedzy i nam się udało, udało się tę wiedzę zdobyć i posiąść – dodaje absolwentka.

W czasie uroczystości uczczono chwilą ciszy pamięć zmarłego przed tygodniem prof. Stefana Bosiackiego, wykładowcy GSW Milenium i AWF Poznań, gdzie w latach 1990-1996 pełnił funkcje dziekana Wydziału Turystyki i Rekreacji.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.