http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/nbaner01.jpg

„Krajobraz Dziedzictwa – Dziedzictwo Krajobrazu”

Wyróżniony „Krajobraz Dziedzictwa – Dziedzictwo Krajobrazu”

„Krajobraz Dziedzictwa – Dziedzictwo Krajobrazu” pod takim hasłem w tym roku odbywa się akcja promująca kulturowe dziedzictwo w Polsce. W tym ważnym przedsięwzięciu bierze udział również muzeum gnieźnieńskie, w którego zbiorach można znaleźć ogromną ilość eksponatów obrazujących przyrodę i krajobraz oraz interakcję człowieka z naszym środowiskiem na przestrzeni wieków.


To już XXV edycja Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego. Z tej okazji od dziś do czwartku swoje podwoje dla chętnych otworzyło także Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, które tradycyjnie już uczestniczy w tym przedsięwzięciu. Grupy zorganizowane będą miały szansę w godz. 9.00 – 13.00 zwiedzać wnętrza muzeum z przewodnikiem, a osoby indywidualne w godz. 13.00 – 18.00 mogą oglądać gnieźnieńskie zbiory muzealne we własnym zakresie, tj. bez przewodnika.

Co warto podkreślić w tych dniach goście muzeum nie muszą płacić za bilet wstępu.  – Wszystkie grupy, które się do nas zgłaszają, będą potem uczestniczyć w takiej specjalnej ścieżce zwiedzania, która dotyczy przyrody i krajobrazu, ale także interakcji człowieka z naszym środowiskiem. W godzinach popołudniowych jest okazja natomiast, by obejrzeć nasze pozostałe ekspozycje – wyjaśnia Halina Kowalska, specjalista ds. koordynacji wydarzeń w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. – W tym roku skupimy tę uwagę przy wystawie „Początki Państwa Polskiego”, bo  ona najwyraźniej pokazuje ten cały krajobraz kulturowy, który przecież się zmieniał na przestrzeni wieków. Pokazujemy przyrodę, ale także interwencję w nią człowieka, bo kiedyś tak było właśnie, że człowiek, by przeżyć i żyć normalnie, musiał wchodzić w tę przyrodę i z niej korzystać – dodaje H. Kowalska.

- Mamy tutaj w module pierwszym wał, który znajduje się teraz za mną i który bezpośrednio do tego nawiązuje, że aby zbudować gród, potrzebna nam była do tego przyroda i tak zresztą też jest obecnie, że aby żyć jest potrzebna nam przyroda. Ich zresztą jest sporo, więc trudno skupiać się na jednym, bo jest dalej wiele innych: naczynia ceramiczne z gliny, czy inne przedmioty codziennego użytku: zabawki drewniane, montewka czy same elementy ubioru człowieka, które były przecież robione z lnu, który też jest tworem przyrody – mówi H. Kowalska.

Z oferty korzystają najchętniej grupy szkolne, a jako pierwsze we wtorkowy poranek swoje kroki do podziemi muzealnych skierowały dzieci z piątej klasy Państwowej Szkoły Muzycznej w Gnieźnie oraz młodzież z klasy drugiej Katolickiego Gimnazjum prowadzonego przez stowarzyszenie „Rodzice Dzieciom” w Gnieźnie. Przewodnik podczas zwiedzania opowiedział m. in. kiedy na polskich ziemiach zaczęto pozyskiwać i przetwarzać mleko krowie, które wcześniej było tutaj wyłącznie dostarczane przez kozy.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.