http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Edmund Śmielecki – najstarszy gnieźnieński nauczyciel ukończył 105 lat!

Wyróżniony Edmund Śmielecki – najstarszy gnieźnieński nauczyciel ukończył 105 lat!

200 lat! 200 lat! - rozbrzmiewa dzisiaj w mieszkaniu pana Edmunda Śmieleckiego na Winiarach! Pan Edmund kończy dzisiaj 105 lat i jest najstarszym gnieźnieńskim nauczycielem, na emeryturze od 1973 roku. Z kwiatami i życzeniami odwiedziła go delegacja Koła Emerytów i Rencistów przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gnieźnie.


- Pan Edmund to najstarszy gnieźnieński nauczyciel, będący na emeryturze od 44 lat. Jest w doskonałej formie fizycznej, radosny, pełen optymizmu i pogody ducha – mówi Ryszard Zamiara, przewodniczący Koła Emerytów i Rencistów przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gnieźnie, który wraz z Bogumiłą Pałasik i Kazimierzem Kuszakiem, odwiedzili dostojnego jubilata.

Edmund Śmielecki urodził się 20 października 1912 roku w Gnieźnie z ojca Bronisława i matki Teofili. W 1935 roku ukończył Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie w Wągrowcu. Następnie był nauczycielem szkół powszechnych: Publicznej Szkoły Dokształcającej Zawodowej Męskiej w Gnieźnie (w latach 1936 -38); Publicznej Szkoły Dokształcającej Zawodowej w Lesznie (od 1 września 1938 do wybuchu II wojny światowej). W okresie okupacji pracował jako siła pomocnicza w warsztatach mechanicznych w cukrowni w Gnieźnie.

Od marca 1945 do sierpnia 1947 był nauczycielem Publicznej Szkoły Dokształcającej Zawodowej nr 1 w Gnieźnie. W 1946 ukończył kurs zawodowy w zakresie rysunków i kreśleń technicznych.
W latach 1947 – 1949 pracował jako nauczyciel w Publicznej Średniej Szkoły Zawodowej nr 1 w Gnieźnie. W międzyczasie, w 1948 r., Ministerstwo Oświaty przyznało mu dyplom uprawniający do nauczania w szkołach zawodowych. W 1950 r. pracował w Miłosławiu, a w 1952 r. w Turku.
 
Od września 1952 r. był dyrektorem Zasadniczej Szkoły Metalowej w Kaliszu. Jednak po roku pracy zdecydował się na powrót do rodzinnego Gniezna. W 1955 r. przed Państwową Komisją Egzaminacyjną Politechniki Warszawskiej zdał egzamin na  nauczyciela rysunku technicznego.
Od września 1953 pracował jako nauczyciel w Zasadniczej Szkole Metalowo-Elektrycznej w Gnieźnie. W tej placówce – której nazwa często się zmieniała – w 1972 r. został nauczycielem mianowanym, a 31 sierpnia 1973 r. przeszedł na emeryturę.

Życzenia urodzinowe Pan Edmundowi, oprócz członków Koła Emerytów i Rencistów przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gnieźnie, złożyli również członkowie Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Do wszystkich życzeń dołącza się także redakcja portalu informacjelokalne.pl życząc Dostojnemu Jubilatowi dużo zdrowia.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.