http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

100 tysięcy złotych dla studentów!

Wyróżniony 100 tysięcy złotych dla studentów!

Tyle pieniędzy z budżetu miejskiego, władze Gniezna zamierzają przeznaczyć w tym roku akademickim na zdolnych studentów, którzy zdecydowali się swoje kształcenie kontynuować w jednej z trzech uczelni publicznych, które znajdują się na terenie Pierwszej Stolicy Polski.


Dziś podczas krótkiej uroczystości w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym, na terenie Seminarium Duchownego w Gnieźnie odbyło się wręczenie specjalnych wyróżnień dla 20 studentów i jednego doktoranta. – Cieszymy się i chcemy, by te osoby tu zostały stanowiąc taką warstwę czy kadrę ludzi, którzy kiedyś będą mieli wpływ na wszystkie dziedziny naszego życia, bo nasze stypendia obejmą zarówno szkołę techniczną, a taką jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gnieźnie, jak również kadrę bardziej intelektualną z Instytutu Kultury Europejskiej oraz część duchowa z Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego – informuje Tomasz Budasz, prezydent Gniezna. – I właśnie inwestujemy w naszych studentów, patrząc w przyszłość. Oczekujemy oczywiście od tych ludzi pracy na rzecz naszej Małej Ojczyzny – zaznacza.

O wysokości stypendiów przed kilkoma miesiącami zadecydowała Rada Miasta, do której prezydent w tej sprawie wnioskował. Z budżetu miejskiego na ten cel łącznie zostanie przeznaczone 94 tysiące złotych. – Mamy jednego doktoranta i siedem stypendiów, które przekażemy dla studentów Instytutu Kultury Europejskiej. Trzy stypendia dla alumnów seminarium i pięć stypendiów dla studentów PWSZ. Jest także dodatkowa pula pięciu stypendiów dla studentów ukraińskich – mówi Marian Pokładecki, dyrektor Wydziału Edukacji w Urzędzie Miejskim w Gnieźnie. – Stypendium doktoranckie to jest 1000 złotych co miesiąc, a w przypadku pozostałych stypendystów ta kwota wynosi po 400 złotych i jest wypłacana przez dziesięć miesięcy. Wyjątek stanowią tu studenci ukraińscy, których stypendium obejmuje przez cały rok – dodaje M. Pokładecki.

I jeszcze najbardziej zadowoleni, czyli studenci. Ich wysiłki dziś zostały docenione w taki sposób, że mogą teraz sami sobie te wysiłki naukowe wynagrodzić. – Mój doktorat jest z dość specyficznej tematyki, a mianowicie dotyczy kultury prekolumbijskiej Majów, czyli obszarów Ameryki Środkowej. Jeśli chodzi o to stypendium, to jest to poważny zastrzyk finansowy dla młodego doktoranta, który stawia dopiero swoje pierwsze kroki wśród akademików. Część funduszy, które dostanę chciałbym przeznaczyć na swój wyjazd na konferencję do Meksyku, który będzie miał miejsce w roku przyszłym – deklaruje Kajetan Jagodziński, doktorant Instytutu Kultury Europejskiej w Gnieźnie.

- To stypendium na pewno pomoże mi dalej rozwijać moją wiedzę, bo myślę o studiach doktoranckich w przyszłości. Na pewno jest to pomocne, zarówno w kupowaniu książek, w wyjazdach naukowych czy prowadzeniu badań i myślę, że te pieniądze umożliwią mi dalsze studiowanie i się przyczynią do jeszcze lepszego pogłębiania mojej wiedzy – podsumowuje Małgorzata Deszcz, studentka komunikacji europejskiej z IKE.

Czy sama myśl o zdobyciu stypendium też jest aspektem motywującym? Kilku naszych  rozmówców uważa, że tak jest. – To na pewno motywuje, ale przy okazji to może potem również znacznie się przyczynić do rozwoju osobistego, do poszerzania swoich umiejętności i zdobywania nowych umiejętności. Ta myśl motywuje do tego, żeby dalej pogłębiać swoją wiedzę – mówi Justyna Bartecka, studentka zarządzania i i inżynierii produkcji w PWSZ.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.