http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„W Boże Narodzenie nie chodzi o nas samych”

Wyróżniony „W Boże Narodzenie nie chodzi o nas samych”

Można ją już odwiedzać i podziwiać. Na szopce bożonarodzeniowej pod pałacem prymasowskim w Gnieźnie zapalono dziś wieczorem oświetlenie. To znaczy, że święta są już naprawdę na przysłowiowe wyciągnięcie ręki, a dziś Prymas Polski złożył również życzenia na Boże Narodzenie.


Po środowej mszy roratniej w katedrze gnieźnieńskiej w towarzystwie najmłodszych, Prymas Polski i metropolita gnieźnieński - abp Wojciech Polak poświęcił szopkę bożonarodzeniową, która stanęła pod pałacem prymasowskim. – Myślę, że to są dwa wymiary. Znak oczekiwania na Boże Narodzenie, ale też oczekiwanie na tę bliskość Boga, która wydarza się w Bożym Narodzeniu, że Pan Bóg jest blisko człowieka i każda szopka betlejemska pokazuje nam tę bliskość Boga w stosunku do człowieka – mówi abp Wojciech Polak.

- Z drugiej strony to jest też wdzięczność za to, że Bóg nie omija takich miejsc i że wręcz przeciwnie, są to uprzywilejowane miejsca jego obecności. Ubóstwo, bieda i sytuacje, w których przeżywamy różne nasze trudności i nasze doświadczenia, że w tym właśnie jest Bóg, że tu on się rodzi, żeby nas z tego wyzwalać, wyciągać i żeby podać nam rękę. Szopka ma też ten wymiar wdzięczności za Jego obecność w naszym ludzkim życiu – dodaje.

A jaka nauka płynie z tego, że to właśnie w szopce, czyli takim prostym miejscu narodził się Jezus Chrystus? – Myślę, że to jest taka podstawowa nauka, że w Boże Narodzenie nie chodzi o nas samych, o nasze dobre samopoczucie, o spełnienie naszych życzeń i tego wszystkiego, czego chcielibyśmy od naszej strony w czasie tych świat Bożego Narodzenia przeżyć. Chodzi o to, żeby z Jezusem wchodzić w te trudne sytuacje i przeżywać jego obecność, jako tę, która jest pełną miłości, a jednocześnie wyzwolenia człowieka. Chodzi o to, żeby te Boże święta były także świętami prawdziwej promocji człowieka – dodaje metropolita gnieźnieński.

Dzieci z okazji przypadających wczoraj urodzin Księdza Prymasa odśpiewały „sto lat” dla jubilata. Potem były także cukierki i świąteczne życzenia od samego abpa Polaka do wszystkich mieszkańców archidiecezji gnieźnieńskiej. – Wszystkim życzę, żeby to były święta błogosławione, pełne miłości i pokoju (…) żeby to był czas, w którym odnajdziemy pełnię nadziei, tę, którą daje nam Chrystus i obyśmy też potrafili tymi darami, ubogacenie przez Niego dzielić się z innymi i właśnie spotkać się z drugim człowiekiem w te święta obdarzając go naszą obecnością, naszą miłością, naszą czułością, której tak bardzo przecież każdy z nas potrzebuje – przekazuje Prymas Polski.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.