http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Trzy samochody za pieniądze z PFRON-u

Wyróżniony Trzy samochody za pieniądze z PFRON-u

To trzy zupełnie nowe samochody do transportu dzieci niepełnosprawnych, które uczęszczają do ośrodków specjalnych na terenie naszego powiatu. I co cieszy dodatkowo, że jak wynika z zapowiedzi, to jest pierwsza i nie ostatnia wspólne działanie w usuwaniu wszelakich barier związanych z ułatwianiem czynności życiowych osobom niepełnosprawnym.


Dziś zostały oficjalnie przekazane trzy samochody do transportu publicznego, które ułatwią funkcjonowanie specjalnym ośrodkom szkolno-wychowawczym z terenu powiatu gnieźnieńskiego. Część zakupu sfinansowano ze środków  przekazanych z budżetu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. – Te samochody są tutaj bardzo potrzebne i będą służyły do przewozu dzieci niepełnosprawnych, które uczęszczają to tych placówek. Dziękujemy za zrozumienie tych potrzeb przez PFRON, cały program opiewał na kwotę ponad 300 tysięcy złotych, a dofinansowanie to prawie 200 tysięcy, nasz wkład natomiast to kwota 124 tysiące złotych. Samochody trafią do dwóch Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych w Gnieźnie i jednego w Kłecku, a wiem, że pozyskanie tego nowego taboru było dla nich sprawą bardzo istotną – mówi Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński.

- To jest nasz trzeci bus, który będzie służył w celach transportowych, a tych zadań i celów mamy tu wiele. Po pierwsze, to jest przewóz tych dzieci na codzienne zajęcia dydaktyczne, ich jest około pięćdziesięcioro i jeden z tych busów teraz będzie dowoził je również na zajęcia pozalekcyjne. Druga rzecz, to są wyjazdy na wycieczki, konkursy, olimpiady i to jest kilkanaście wyjazdów w trakcie całego roku, a jeździmy w różne miejsca, do Poznania, Wolsztyna, Śremu i wielu innych miejsc. Trzeci cel, to jest zawożenie tych dzieci do zakładów pracy w ramach zajęć z preorientacji zawodowej, odwiedzanie warsztatów pracy i zapoznawanie się z różnymi technologiami zawodowymi. Dodatkowo dochodzi jeszcze w poniedziałek i piątek dowożenie tych dzieci do internatów, więc tych zadań jest wiele, a może jeszcze powiem, że każdy ten bus tygodniowo wykonuje ok. dwóch tysięcy kilometrów, tj. dziennie 400 kilometrów – zauważa Lidia Sojkin-Rembikowska, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kłecku.

Bardzo świadomie do swoich obowiązków w tym zakresie podchodzi sama jednostka monitorująca potrzeby ośrodków, które zajmują się osobami niepełnosprawnymi. – Wiemy doskonale, że tym problemem największym jest likwidacja barier transportowych i w drugiej kolejności także barier architektonicznych. W ramach tego programu, który prowadzimy, w roku ubiegłym sfinansowano zakup prawie 30 budów i mikrobusów, które trafiły do powiatów z terenu całej Wielkopolski, ale dodatkowo współfinansowaliśmy też działania, które miały na celu likwidację barier architektonicznych, to się przede wszystkim przekładało na konkretne przebudowy klatek schodowych. Ten cały program realizowaliśmy za kwotę przeszło 3 milionów złotych – wylicza Anna Skupień, dyrektor Oddziału Wielkopolskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Poznaniu. – Będziemy dalej oczywiście współpracować, bo wiem, że kolejne wnioski są do nas składane, bo dziś finalizujemy tylko jeden z wielu programów, które PFRON oferuje. Teraz będziemy omawiali inny program, który ma zachęcać różne instytucje publiczne do zatrudniania osób niepełnosprawnych, a fundusz na ten cel w programie „Stabilne Zatrudnienie” proponuje dofinansowanie do stanowisk w instytucjach – dodaje A. Skupień.

- Dostawałem liczne sygnały z gmin naszego powiatu, że są kłopoty z dowozem dzieci niepełnosprawnych i z jakością tych budów, które były do tej pory użytkowane, że często się psuły. Uzyskanie dofinansowania z PFRON-u znacząco pomogło w zakupie tych busów, a gdyby to robić tylko ze środków powiatowych, to ten wysiłek na pewno byłby znacznie trudniejszy. Rozmawiałem jeszcze na temat potrzeb naszego powiatu w tym zakresie z poprzednim prezesem PFRON-u, panem Robertem Kwiatkowskim i dziś mamy radość, że wszystkie te rozmowy zakończyły się pomyślnie; wniosek zaakceptowany, środki spłynęły i myślę, ze wszyscy możemy być teraz zadowoleni, szczególnie dzieci i rodzice mają powody do radości – podsumowuje Zbigniew Dolata, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

1 komentarz

  • Sli
    Sli sobota, 03, marzec 2018 11:59 Link do komentarza Raportuj

    Paranoja. Normalne szkoły są głęboko niedoinwestowane a specjaliści będą się wozić nowymi samochodami........ Im to i tak nie pomozem

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.