http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Zasługują na słowa uznania”

Wyróżniony „Zasługują na słowa uznania”

Wyniki egzaminów zawodowych, które uzyskali uczniowie ostatnich klas technicznych w gnieźnieńskim „Ekonomiku” zaskoczyły wszystkich, zarówno uczniów, jak również ich nauczycieli. Tegoroczni maturzyści z tej szkoły dokonali rzeczy nieprawdopodobnej, bo zdali swoje egzaminy zawodowe uzyskując wyniki znacznie przewyższające tzw. średnią okręgową.


Egzaminy zawodowej dla uczniów klas czwartych szkół technicznych przeprowadzano w całej Polsce pod koniec stycznia i na początku lutego. – To była sesja egzaminacyjna, w której uczniowie zdawali ostatni egzamin w danym zawodzie. W piątek z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej do naszej szkoły dotarły wyniki tych egzaminów, które zawsze były dobre, ale w tym roku są praktycznie bardzo dobre, bo zdecydowanie przewyższyły nasze najśmielsze oczekiwania. Jestem bardzo zaskoczony in plus tymi informacjami – mówi Sławomir Wierzelewski, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Gnieźnie.

Gnieźnieńskie szkoły leżą w okręgu, do którego przynależą trzy województwa, tj. wielkopolskie oraz lubuskie i zachodnio-pomorskie. To sprawia, że średnia  egzaminów jest jeszcze bardziej miarodajna. Jak przedstawiają się wyniki w liczbach? – Zdawalność egzaminów zawodowych na kierunku technik ekonomista w skali okręgu wynosi 76 procent, a my zdaliśmy ten egzamin uzyskując średni wynik na poziomie 97 procent i to jest różnica ogromna – wylicza S. Wierzelewski, który podaje pozostałe wyniki liczbowe, które również imponują. – Technik organizacji reklamy; tu jest zdawalność na poziomie 81 proc., a my mamy 97 proc. Technik informatyk; my mamy 71 proc., a średnia zdawalność w okręgu jest tutaj na poziomie 58 proc., bo ten egzamin był dość trudny, z tego wynika. Technik logistyk, tu jest różnica najmniejsza, bo cały okręg ma średnią 71  proc., a my mamy wynik 74 proc. – dodaje dyrektor ZSEO w Gnieźnie.

Z czego wynika tak dobrze zdany egzamin zawodowy w tej szkole? Czy to tylko wyjątkowo zdolny rocznik uczniów, czy może coś więcej? – To jest zasługa i samych uczniów i ich nauczycieli, ale także atmosfery, jaka panuje w tej szkole, ona jest twórcza i ona sprawia, że te dzieciaki się chcą uczyć, a my potrafimy ich zmotywować do tego, żeby potem osiągali takie właśnie wyniki egzaminów. Na to też przekłada się dobra współpraca z naszymi partnerami, którymi są zakłady pracy, w których nasi uczniowie mają praktyki i w których mają dobre możliwości skonfrontowania wiedzy teoretycznej z wiedzą praktyczną. Te wyniki egzaminów zewnętrznych są też efektem współpracy z tymi pracodawcami, z którymi utrzymujemy te współpracę i tym samym otrzymuję taką zwrotną informację, że wspólnie wykształciliśmy dobrego fachowca w danej dziedzinie, który jest gotów podjąć pracę w danym zawodzie, bo ma ku temu wszelkie predyspozycje. Wszyscy wymienieni dziś zasługują na słowa uznania – podkreśla S. Wierzelewski.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.