http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Jezus umarł za nasze grzechy”

Wyróżniony „Jezus umarł za nasze grzechy”

Ruszyliśmy dziś szlakiem kościołów w centrum Gniezna, gdzie wierni modlą się przy Grobach Pańskich. Zwyczaj ten przetrwał m.in. na ziemiach polskich i w trzech innych krajach Europy.


Odwiedziliśmy kolejno kościół parafialny św. Michała Archanioła, potem byliśmy u Ojców Franciszkanów, gdzie ustawiła się tradycyjnie długa kolejka do spowiedzi, a potem zajrzeliśmy do Grobu Pańskiego w katedrze, gdzie do refleksji skłaniają dodatkowo hasła definiujące zło i dobro. W kościele św. Wawrzyńca jak zwykle dużo kwiatów, u fary najwięcej czuwających, a przy grobie kościoła garnizonowego została wystawiona wojskowa warta.

- Jezus umarł za nasze grzechy i to jest wyjątkowy czas dla nas chrześcijan. Jego grób jest adorowany przez wiernych i tu powinniśmy się modlić o nasze słabości, żebyśmy z większą łatwością potrafili je pokonywać, żebyśmy mniej grzeszyli po prostu – mówi jedna z osób modlących się przy Grobie Pańskim

Zgodnie z polską tradycją Groby Pańskie w kościołach są budowane w Wielki Piątek. W tym dniu, po liturgii wielkopiątkowej, Ciało Chrystusa w postaci opłatka umieszczonego w monstrancji jest przenoszone do symbolicznego grobu, który jest strojony kwiatami, a czasami także słownym przesłaniem.

Do dziś zwyczaj zachował się tylko na terenie Austrii, Niemiec, Polski i Węgier. Tradycja sięga czasów Karola Wielkiego, kiedy wprowadzono obrzęd składania na płycie grobowej samego krzyża i Jezusa Chrystusa w postaci eucharystycznej. W okresie barokowym wprowadzono zwyczaj dodatkowego umieszczania w tym miejscu figury Jezusa, który przykryty był całunem.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.