http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Wodzenie Niedźwiedzia czyli czerniejewskie koniki. Wyjątkowa tradycja

Wyróżniony Wodzenie Niedźwiedzia czyli czerniejewskie koniki. Wyjątkowa tradycja

Wielkanocne tradycje Wielkopolski, zwłaszcza związane z Lanym Poniedziałkiem  są niezwykle bogate. Mamy więc poznańskie Żandary na Ławicy, rzecz jasna śmigus dyngus i inne. Jednak szczególne miejsce w tych tradycjach wielkanocnych zajmuje Wodzenie Niedźwiedzia w Czerniejewie.


Najstarsi mieszkańcy Czerniejewa nie potrafią wytłumaczyć kiedy Pochód z Niedźwiedziem albo jak też nazywają ten obyczaj urodzeni w Czerniejewie. - Próbowaliśmy dwa lata temu dość do tego, skąd właśnie w Czerniejewie taka tradycja. Nie mamy, żadnych pewnych danych wszystko wskazuje, że to co najmniej tradycja XIX-wieczna, w jakiś szczególny sposób związana z zaborem pruskim, ale jest zdecydowanie naszą wielkopolską czerniejewską tradycją. Koniki, Dziad i Baba, Niedźwiedź, Kominiarz, Żołnierz i Bociek chodzili po prostu w Czerniejewie odkąd pamiętają najstarsi mieszkańcy Czerniejewa, a ja mam nadzieję, że będą tak chodzić zawsze – powiedział nam Tadeusz Szymanek, burmistrz Czerniejewa.

Od lat mieszkańcy zbierają się w remizie, przebierają i po prostu wychodzą z korowodem. Kiedy pytać kto jest organizatorem, to usłyszymy tylko jedną odpowiedź. – Nie wiem, tak jakoś sami to robimy, taka tradycja – powiedział nam Kominiarz. – Sami to robimy, tradycja i zabawa musi trwać, bez tego nie było by lanego poniedziałku w Czerniejewie – dodaje Żołnierz. Niedźwiedź ubrany w słomę, to po trosze tradycyjny chochoł, a trochę symbol zła, smutku i strachu, niektórzy etnografowie sugerują, że jest odpowiednikiem marzanny i symbolizuje zimę. - Od 5 lat jestem Niedźwiedziem, to świetna sprawa, no jeśli jest ciepło trochę się można zgrzać w tej słomie, ale poza tym to dobrze, że dbamy o swoja tradycję. Jak mówią to Niedźwiedź jest wyprowadzany za miasto, żeby nie było zimy i zła – powiedział nam Niedźwiedź.

Korowód wyruszył spod remizy do pałacu, by ponownie przejść miastem. Przebierańcy „murzyli” sadzą tych, którzy nie wykupili się drobnym datkiem, a dzieci dostawały słodycze. Mieszkańcy Czerniejewa brali udział w korowodzie licznie i ochoczo.

Tradycja czerniejewska przypomina wprawdzie ławickie Żandary, mają jednak nieco inny przebieg. Najbliżej Konikom do śląskiego wodzenia bera, tyle, że ono odbywa się na koniec karnawału. Niezależnie od źródła zwyczaj stał się wielkopolskiej kultury. Czerniejewo w tym dniu odwiedza także wielu turystów, a korowód od lat prowadzi kapela ludowa.

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 02 kwiecień 2018 17:28

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.