http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Czy problem przejazdu kolejowego zostanie w końcu rozwiązany?

Wyróżniony Czy problem przejazdu kolejowego zostanie w końcu rozwiązany?

W jaki sposób zostaną rozwiązane niedogodności komunikacyjne na przejeździe kolejowym prowadzącym do osiedla domków jednorodzinnych i wsi Dalki? O tym zdecydują specjalne konsultacje społeczne, które zostały zaplanowane na przyszły czwartek. Do udziału w nich zaproszeni zostali wszyscy okoliczni mieszkańcy.


To ma być finał ponad dwuletnich przygotowań, które polegały najpierw na opracowaniu, a teraz na wdrożeniu nowej koncepcji rozwiązania komunikacyjnego w rejonie przejazdu kolejowego na Dalkach. Na rzecz naprawy obecnego stanu rzeczy skrupulatnie działa stowarzyszenie Gniezno Bliżej, które skłoniło ostatecznie władze powiatowe do realnego działania w tym kierunku. – Ten przejazd jest takim cierniem dla mieszkańców tej dzielnicy, a te korki, które się cały czas tworzą na tym przejeździe nie pozawalają żyć normalnie. To założenie komunikacyjne, które widzimy powstało 120 lat temu po zbudowaniu linii kolejowej do Wrześni i od tego czasu nic się nie zmieniło, a życie od tego czasu poszło do przodu i ilość samochodów na tej drodze jest nieporównywalna do tego, co było jeszcze chociażby 20 lat temu – przekonuje przedstawiciel stowarzyszenia, Jan Dębiec i jak dodaje sytuacja ta zmieniła diametralnie cały komfort życia tutejszych mieszkańców. – Dziś wystarczy sobie wyobrazić karetkę pogotowia, która jadąc do nowego szpitala powiatowego, bardzo nowoczesnego i komfortowego, ma stać na tym przejeździe ok. 20 minut. Ona nie dowiezie już tego pacjenta do szpitala żywego, a przynajmniej tak może się stać – ostrzega J. Dębiec.

Stowarzyszenie wzięło sprawy w tzw. swoje ręce i przystąpiły do realnego działania. Wystosowano specjalny apel do władz miejskich, gminnych, powiatowych i Polskich Linii Kolejowych, pod którym podpisało się 250 mieszkańców. W efekcie stworzono plan koncepcyjny z dwoma wariantami rozwiązania dla tego układu komunikacyjnego. - Nie pozostało nam chyba nic innego, jak tylko przyłączyć się do tego głosu i zrobić pierwszy krok w tej sprawie. Zarządzając drogami powiatowymi widzimy doskonale i to właśnie w tym miejscu szczególnie, w jaki sposób ten przejazd utrudnia życie kierowcom – mówi Jerzy Berlik, wicestarosta gnieźnieński. – Mamy przygotowany pierwszy dokument, który jest dużym krokiem i on będzie teraz poddawany społecznym konsultacjom. To jest nieodzowny element tego, aby taki proces został zakończony. Ci wszyscy, którzy są zainteresowani tym wąskim gardłem są zaproszeni na te konsultacje, aby mogli w tej sprawie się wypowiedzieć – dodaje J. Berlik.

Projekt stworzyła grupa naukowców z Politechniki Poznańskiej i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gnieźnie. Na rozwiązanie tego problemu długiego bardzo liczą wszyscy mieszkańcy Dalek i sąsiednich miejscowości, skomunikowanych z tym przejazdem kolejowym. – My walczyliśmy już kiedyś o zbudowanie na tym przejściu chodnika dla pieszych i ta walka trwała przez prawie 40 lat, ja uczestniczyłem w niej jakieś 10 lat, a niektórzy mieszkańcy ulicy Mnichowskiej tego niestety nie doczekali, np. mój kolega Kazimierz Wierzbicki, który mi w tym pomagał – wspomina Ryszard Majewski, sołtysa we wsi Dalki. – Taka pewna zmiana na niektórych stanowiskach w starostwie i wreszcie zrozumienie zdecydowało, że ten chodnik w końcu powstał i teraz również liczymy bardzo na to wsparcie, bo sprawa wymaga interwencji władz powiatowych – podsumowuje R. Majewski.

Jednym z dwóch pomysłów jest likwidacja całego przejazdu kolejowego i wybudowanie nowego przejazdu podziemnego. Czy pomysł ten znajdzie zastosowanie w praktyce, o tym przekonamy się niebawem. Zapowiadane konsultacje odbędą się w czwartek, 19 kwietnia od godz. 16.00 w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego przy ulicy Jana Pawła II w Gnieźnie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.