http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Gnieźnieńskich Królików jest już jedenaście!

Wyróżniony Gnieźnieńskich Królików jest już jedenaście!

Robią sobie z nimi zdjęcia nie tylko najmłodsi, a za chwilę będą stały we wszystkich planowanych miejscach na Trakcie Królewskim. W ostatnim tygodniu na ulicach Gniezna pojawiło się aż pięć nowych królików, które współtworzyć mają całość Traktu Królewskiego.


Nowe rzeźby królików, które przedstawiają fragmentarycznie długą historię Gniezna są już regularnie wypatrywane przez najmłodszych. Przed tygodniem przed wejściem do Doliny Pojednania od strony ul. Podgórnej stanął Królik Napoleon, który przypomina o obecności w naszym mieście wojska napoleońskiego w 1807 roku i jest symbolem nastania czasów, w których Pierwsza Stolica Polski przez krótki moment była częścią Księstwa Warszawskiego.

Nieopodal, czyli u wylotu z ul. Grzybowo w ul. Dąbrówki spotykamy Królika Murarza, który odnosi się bezpośrednio do czasów, gdy jeszcze w tym miejscu znajdowały się mury okalające całe miasto, ale jest to również nawiązanie do działalności Loży Masońskiej, która też miała niegdyś swoją siedzibę na naszym terytorium.

Przed weekendem w naszej przestrzeni posadowiono trzy kolejne króliki. Za skrzyżowaniem ulic Rzeźnickiej i Warszawskiej, przy jednej z witryn sklepowych stoi teraz Królik Szofer, który trzyma w ręku korbę od silnika, który uruchamiano w dawnych czasach ręcznie, a to na pamiątkę pierwszego w Gnieźnie salonu samochodowego, który należał do słynnej rodziny Waberskich i który mieścił się właśnie w jednym z sąsiednich budynków.

Niedaleko, po zejściu z ul. Warszawskiej do końca ul. Stromej widzimy Królika Rajcę Miejskiego, który został wyposażone w dwa atrybuty, tj. plik dokumentów oraz marchewkę.

Po dłuższym spacerze jest jeszcze Królik Hokeista, którego znajdujemy w Parku Miejskim im. gen. Andersa, w alei po prawej stronie za stawkiem, a ta rzeźba jest pamiątką niedawnych czasów świetności hokeja na trawie w Gnieźnie, gdzie drużyny Stelli Gniezno i Spójni Gniezno w latach 1948-1974 wywalczyły aż 10 tytułów Drużynowego Mistrza Polski w tej dyscyplinie.

Króliki powoli wpisują się w krajobraz Gniezna...

4 komentarzy

 • kuba
  kuba czwartek, 03, maj 2018 21:30 Link do komentarza Raportuj

  A czemu akurat zające (bo króliki to to nie są)?

 • igor
  igor środa, 02, maj 2018 19:07 Link do komentarza Raportuj

  Tak straszą dzieci, że... uśmiechnięte robią sobie z nimi zdjęcia :) Hejterzy odpuśccie już, i po prostu cieszcie się że w Gnieźnie wreszcie jest jakaś nowa atrakcja turystyczna poza muzeami i kościołami :)

 • Tom
  Tom środa, 02, maj 2018 16:46 Link do komentarza Raportuj

  Dziadostwo. Straszy dzieci. Kto to wymyślił?! Jaki trakt królewski??!!! Te króliki mają gęby jakby 10 lat w Gębarzewie garowały za 258kk

 • T
  T środa, 02, maj 2018 16:42 Link do komentarza Raportuj

  Dziadostwo. Straszy dzieci

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.