http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Zbrodnia Katyńska ciągle żywa w pamięci gnieźnian

Wyróżniony Zbrodnia Katyńska ciągle żywa w pamięci gnieźnian

„Dzieci moje winny pamiętać, że są Polakami, że pochodzą ze starej rodziny szlacheckiej o pięciowiekowej nieskazitelnej przeszłości, że ojciec ich dołożył wszelkich swych możliwości dla wskrzeszenia Polski w jej byłej chwale i potędze. Ma zatem prawo żądać od swego potomstwa, aby nazwiska naszego niczym nie splamiły” (Gen. J. Dowbor Muśnicki).


W wigilię rocznicy 110. urodzin na lusowskim cmentarzu przed rodzinnym grobowcem dowódcy zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego Gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego odbyła się podniosła uroczystość upamiętniająca rocznicę śmierci córki generała Janiny Lewandowskiej ur. 22 kwietnia 1908 roku w Charkowie zamordowanej 22 kwietnia 1940 roku w Katyniu w dniu swoich 32 urodzin.

Była jedyną kobietą – ofiarą zbrodni katyńskiej, pośmiertnie awansowaną do stopnia porucznika. Pilotka szybowcowa i samolotowa Aeroklubu Poznańskiego . we wrześniu 1939r. wraz z innymi członkami Aeroklubu usiłowała przedostać się do Warszawy. Ostatecznie 3 września dołączyła do rzutu kołowego Bazy Lotniczej Nr 3 z Ławicy. Najprawdopodobniej 22 września w rejonie Husiatyna dostała się do niewoli sowieckiej. Była przetrzymywana najpierw w Ostaszkowie , potem w obozie w Kozielsku.

Zwłoki Janiny Lewandowskiej zostały odnalezione przez Niemców podczas pierwszej ekshumacji mogił katyńskich w 1943r.  Jej czaszka wraz z sześcioma innymi została przywieziona do Wrocławia przez prof. Gerharda Buhtza z Zakładu Medycyny Sądowej niemieckiego Uniwersytetu Wrocławskiego. Następnie po 1945r.  przez lata ukrywał je przed Urzędem Bezpieczeństwa prof. Bolesław Popielski. Tuż przed śmiercią wyjawił tajemnicę swojemu asystentowi. Za pomocą metod komputerowych potwierdzono, że są to szczątki ofiar katyńskich, ale udało się zidentyfikować tylko czaszkę poznańskiej pilotki w maju 2005 roku metodą superprojekcji w Zakładzie Medycyny Sądowej Akademii Medycznej we Wrocławiu w obecności pracowników Katedry Antropologii Uniwersytetu Wrocławskiego. 4 listopada 2005r. czaszkę z honorami wojskowymi pochowano w specjalnej urnie w grobie rodziny Dowbor-Muśnickich na cmentarzu w podpoznańskim Lusowie.
       
Podczas uroczystości rocznicowych z udziałem kompanii honorowej Wojska Polskiego, pocztów sztandarowych, władz samorządowych, Związku Harcerstwa Polskiego, młodzieży szkolnej i mieszkańców Lusowa w imieniu senatora RP Roberta Gawła Prezesa Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919  i awiacyjnego Gniezna symboliczny znicz hołdu i chwały zapalił regionalista i publicysta lotniczy Krzysztof Borowiak. Następnie odbyła się konferencja popularno – naukowa w miejscowym  Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

W dalekim Baltimore rzeźba przedstawiająca wielkopolską pilotkę stanowi jeden z elementów Narodowego Pomnika Katyńskiego autorstwa Andrzeja Pityńskiego. Mąż Janiny Lewandowskiej płk inż. Mieczysław Lewandowski służył m. in. w 305 Dywizjonie Bombowym Ziemi Wielkopolskiej w Wielkiej Brytanii w okresie II wojny światowej

1 maja br. TVP Historia wyemitowała fabularyzowany dokument „ Z nieba do nieba” reżyserii Zbigniewa Wacława Kowalewskiego poświęcony postaci Janiny Lewandowskiej.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.