http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Hufce Pracy stoją przed nowymi wyzwaniami

Wyróżniony Hufce Pracy stoją przed nowymi wyzwaniami

Malejące bezrobocie nie jest zapewne powodem do likwidacji instytucji czy innych organizacji zajmujących się aktywizacją zawodową. Jest wręcz odwrotnie i to przed nimi właśnie stoi nowe wyzwanie, które być może teraz dopiero ma duże szanse na realizację. Czy nieobsadzone miejsca zatrudnienia mogą dzisiaj być atrakcyjną propozycją dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym?


Dziś doszło do podpisania porozumienia na rzecz poprawy startu zawodowego lokalnej młodzieży oraz aktywizacji różnych społeczności w powiatach wrzesińskim i gnieźnieńskim, które zawarto pomiędzy Ochotniczym Hufcem Pracy a Stowarzyszeniem Młodych Wielkopolan. Oba podmioty w ten sposób odnowiły swoje porozumienie dotyczące współdziałania na tym polu. – Nasze współpraca funkcjonuje, tak jak w starym dobrym małżeństwie, od czasu do czasu są różne zawirowania, a gdy przychodzi czas decyzji i współdziałania na rzecz lokalnego środowiska, to wtedy jesteśmy nadal razem, a dzisiaj potwierdzamy to takim ponowionym porozumieniem – mówi Tadeusz Tomaszewski, honorowy prezes SMW oraz jego założyciel.

– Pierwszy nasz wiejski klub pracy powstał w 1996 roku, a potem powstawały już tylko kolejne. Wszystko to razem dawało  efekty w postaci kursów, szkoleń, przekwalifikowań dla ludzi z naszego powiatu, kiedy bezrobocie było bardzo wysokie. Teraz mamy już inną sytuację i trzeba zająć się tą młodzieżą, będącą niejednokrotnie w bardzo trudnej sytuacji ze względu na poziom wykształcenia lub sytuację rodzinną, a może również i z powodu konfliktu z prawem. Te działania muszą zostać właściwie ukierunkowane i tym będą zajmowały się Ochotnicze Hufce Pracy, a my będziemy to wzmacniać działaniami naszych wolontariuszy i poprzez organizację takich półkolonii tradycyjnych w miejscu zamieszkania czy imprezy pokazujące nasze tradycje i historię – dodaje T. Tomaszewski.  
 
Hufce będą miały za zadanie m. in. organizować poradnictwo zawodowe oraz pośredniczyć w pozyskiwaniu miejsc pracy dla młodzieży. – W najbliższym czasie chcemy przystąpić do takiego projektu, w oparciu o który zamierzamy zorganizować tutaj współpracę międzynarodową. Ona polegałaby na wymianie i dziś rozpatrujemy dwa ośrodki, m. in. kompleks pałacowy w Niechanowie, gdzie byśmy mogli umieścić w ramach takiego projektu młodzież z Niemiec – zapowiada Adam Pękarski, Wojewódzki Komendant OHP w Poznaniu.

Działania obejmuję młodzież w wieku 15-24 lata. – Każdy klient, który się do nas zgłasza, jest przez nas otaczany taka opieką, jest diagnozowany przez naszych doradców i jest oferowana mu ścieżka zawodowa. Jednostki opiekuńczo-wychowawcze ściśle współpracują z jednostkami pochodzącymi już bezpośrednio z rynku pracy – tłumaczy Agnieszka Kotewicz-Wojnowska, dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Poznaniu. – Mamy szeroką gamę kursów i szkoleń zawodowych, np. obsługa wózka widłowego, spawanie metodą MIG-MAG, barman, barista, fryzjer kosmetyczka – wylicza A. Kotewicz-Wojnowska.

- Dzisiejsze porozumienie jest kontynuacją tej naszej długiej współpracy. Podpisaliśmy je w związku z obecną sytuacją na rynku pracy, bo wiemy, że już pewne jednostki przestały funkcjonować w związku ze zmieniającymi się przepisami. Dziś odbyliśmy także spotkanie z przedstawicielami młodzieżowych centrów karier, z Gniezna, Wrześni, Witkowa i Kłecka, na którym podsumowaliśmy dotychczasową działalność i wspólną współpracę, ale ono także służyło do wymiany pewnych poglądów i doświadczeń oraz planów i obowiązków, które wzajemnie zamierzamy na siebie nałożyć lub już nawet je nałożyliśmy – podsumowuje Stanisław Dolaciński, prezes Stowarzyszenia Młodych Wielkopolan.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.