http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Jak duże znaczenie ma dla nas niepodległość”

Wyróżniony „Jak duże znaczenie ma dla nas niepodległość”

Do Gniezna przyjechała właśnie objazdowa ekspozycja ilustrująca i dość trafnie opisująca kilka pierwszych lat budowania polskiej niepodległości po 123 latach zaborów. Niezwykła instalacja jest dostępna już dla wszystkich mieszkańców, którzy mają chęć na małą lekcję historii. Wystawę można będzie oglądać do 25 maja, a potem pojedzie ona dalej w Polskę.


Na wystawie można znaleźć preambułę oraz kilka artykułów otwierających Konstytucję Marcową z 1921 roku, a także zapisy traktatu pokojowego, który został zawarty w tych dniach pomiędzy Polską a Rosją i Ukrainą, ustalający powojenne granice pomiędzy tymi państwami. – Na tej wystawie mamy ilustracje i oczywiście informacje, które sięgają jeszcze 1917 roku i biegną potem do 1923 roku. To jest wszystko, co się działo w tym czasie i jak wyglądała droga Polski do formowania jej państwowości. Jest tutaj mnóstwo opisów bazowych pochodzących z Archiwum Akt Nowych i Archiwum Cyfrowego. I tak się nam udało, że wszyscy ją mają na tydzień, a u nas ta wystawa będzie dostępna przez prawie dwa tygodnie, z czego bardzo się cieszymy, bo dzięki temu będzie można ją większemu gronu przedstawić, a potem pojedzie ona dalej w Polskę – mówi Katarzyna Winiarska, nauczyciel historii w Szkole Podstawowej nr 5 im. Arkadego Fiedlera w Gnieźnie, która jest organizatorem całej ekspozycji.

Wystawa jest dostępna w holu głównym MOK-u i nosi tytuł „W drodze do niepodległości”. – Ten rok 2018 to rok szczególny, kiedy obchodzimy 100-lecie niepodległości i im więcej podmiotów włączających się aktywnie w te obchody, tym lepiej i dobrze się stało, że dzisiaj Szkoła Podstawowa też się włącza do tego wydarzenia, bo musimy pamiętać o tym wydarzeniu  – zauważa Tomasz Budasz, prezydent Gniezna, który otworzył dziś całe przedsięwzięcie. – To jest oczywiście bardzo symboliczne te 100 lat, bo przecież są takie ziemie czy dzielnice w Polsce, jak Śląsk czy Wielkopolska,  które trochę później były przyłączane, ale ta symboliczna data musi zapaść w naszej pamięci, a przy okazji będziemy dużo mówili i podkreślali, jak duże znaczenie ma dla nas niepodległość – dodaje T. Budasz.

Organizatorem tej objazdowej ekspozycji jest Ministerstwo Edukacji Narodowej, a jej uroczysta inauguracja miała miejsce przed kilkoma miesiącami w Sali wystawowej polskiego parlamentu. – My napisaliśmy taki projekt, dzięki któremu udało się nam tę wystawę ściągnąć do Gniezna. Ona składa się łącznie z 20 plansz, które przedstawiają drogę Polski do niepodległości, ludzi walczących o tę niepodległość i jak przesuwały się nasze granice w tych latach. Mam nadzieję, że ta wystawa pomoże naszym dzieciom i tym trochę starszym, tudzież dorosłym zrozumieć, jak Polska walczyła o niepodległość – podsumowuje Hanna Kowalska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Gnieźnie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.