http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Harcerze świętują…

Wyróżniony Harcerze świętują…

Na ulicach Gniezna można spotkać dziś wielu harcerzy, którzy obchodzą swoje święto. Z tej okazji zorganizowano dla nich kilka gier miejskich, wycieczek i warsztatów, a na koniec wszyscy mają zebrać się przy wspólnej biesiadzie na Placu Świętego Wojciecha. Wcześniej jednak odbyła się oficjalna uroczystość, w czasie której został oddany w pierwszej kolejności hołd patronowi hufca gnieźnieńskiego.


W sobotni poranek pod pomnikiem Bolesława Chrobrego miał miejsce kulminacyjny punkt obchodów 105-lecia harcerstwa w Gnieźnie. Na placu katedralnym zwołano uroczystą zbiórkę, wystawiono sztandar i odśpiewano hymn harcerski, a następnie drużynowi złożyli meldunki  oraz przekazano wyróżnienia i podziękowania dla osób zasłużonych dla harcerstwa gnieźnieńskiego. – Mieliśmy w tym tygodniu otwarcie dwóch wystaw harcerskich, jedna pokazuje fotografie ilustrujące cały dorobek harcerstwa gnieźnieńskiego, a druga ekspozycja pokazuje harcerstwo współczesne. Dziś mamy natomiast złaz hufca i tu zebrały się nasze wszystkie drużyny harcerskie i całą sobotę będziemy się bawić i harcować, a wieczorem razem zasiądziemy przy ognisku – mówi Anna Dziurleja, komendanta hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Gnieźnie. – W naszych szeregach jest prawie 20 drużyn, co daje nam około 500 osób, ale jest z nami także ok. 40 osób, które pracują z dziećmi i młodzieżą jako wolontariusze, a więc prowadzą te drużyny harcerskie. Staramy się działać przy każdej szkole w Gnieźnie, ale mamy również harcerstwo na terenie Kłecka, Zdziechowy i Szczytnik Duchownych – informuje A. Dziurleja.  

Wśród odznaczonych za zasługi dla ZHP Gniezno znaleźli się dziś: dh Ewa Polaszewska, drużynowej 44. Drużyny Harcerzy Starszych „Kolumbowie” i dh Robert Przykucki, drużynowy 9. Drużyny Wielopoziomowej „Bury Wilk” z Kłecka. – Trudno powiedzieć, czym różni się harcerstwo współczesne od tego sprzed 105 lat. Idea jest oczywiście cały czas ta sama, czyli wychowujemy młodego człowieka, tylko realia są inne, bo są inne czasy, a każde czasy są inne dla harcerstwa i czego innego wymagają od harcerstwa. Każdy, kto dorasta w danych czasach musi stawiać czoła innym zadaniom, a my współcześnie na pewno chcemy, żeby nasi harcerze byli otwarci na świat, żeby byli tolerancyjni i chcieli zdobywać wiedzę, żeby wychodzili naprzeciw trudnościom i pokonywali swoje słabości – dodaje komendantka hufca ZHP w Gnieźnie.

Specjalne podziękowania zostały przekazane także prezydentowi Tomaszowi Budaszowi, prezydentowi Gniezna oraz Maciejowi Szczepańskiemu, który reprezentował starostę gnieźnieńskiego, a także dyrektorowi Dariuszowi Pilakowi, dyrektorowi MOK-u. – Przez wiele lat sam byłem harcerzem, kiedyś harcerzem szczepu Szarych Szeregów, a potem w drużynie żeglarskiej przy Szkole Podstawowej nr 5 i jedno zdanie mi utkwiło w tym podziękowaniu i chciałbym je przeczytać – cytuje Tomasz Budasz: – Dobro, które udało się wspólnie stworzyć, już przyniosło wiele efektów, a owoce naszej współpracy będą służyły dzieciom i młodzieży wychowywanych przez grono harcerzy instruktorów.

- Życzę, żeby hufiec gnieźnieński to zdanie dokładnie realizował, tak jak zostało to zapisane w tym zdaniu, które przeczytałem. Wszystkim druhnom, druhom i zuchom, ale przede wszystkim drużynowym życzę niezwykłej siły i wytrwałości w kształtowaniu tych podstawowych, stworzonych kiedyś, ponad 100 lat temu haseł skautingu, które dzisiaj są również potrzebne do wdrażania w naszym społeczeństwie – przekazał prezydent. 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.