http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. 150-lecie OSP w Witkowie

Wyróżniony „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. 150-lecie OSP w Witkowie

Od 150 lat druhowie z Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Witkowie niosą pomoc drugiemu człowiekowi by ratować dobytek, ludzkie zdrowie i życie, będąc wierni zawołaniu: ,,Bogu na chwałę, ludziom na ratunek." Uroczystości były okazją do przypomnienia o działaniach jednostki na przestrzeni wielu lat, pochwalenia się bieżącymi osiągnięciami oraz wyróżnienia druhów działających aktywnie w straży nie tylko w ostatnim czasie, ale także tych, którzy z jednostką w Witkowie związani byli przez kilkadziesiąt lat służby. Nie zabrakło podziękowań i wielu życzeń nie tylko, by strażacy ochotnicy z każdej akcji wracali cali i zdrowi, ale także przez pracę społeczną, którą wykonują byli doceniani i szanowani w społeczności.


Uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod tablicą pamiątkową przy remizie OSP. Następnie wszyscy zaproszeni goście, poczty sztandarowe z okolicznych jednostek oraz druhowie udali się na mszę świętą odprawioną w kościele pw. św. Mikołaja w Witkowie.

Po mszy świętej wszyscy uczestnicy Jubileuszu w asyście Samorządowej Orkiestry Dętej z Gniezna prowadzonej przez sikawkę konną z Czerniejewa przemaszerowali do Centrum Kultury w Witkowie, gdzie odbył się uroczysty apel.

Meldunek od dowódcy uroczystości druha Michała Majchrzaka przyjął Wiceprzewodniczący Głównej Komisji Rewizyjnej Związku OSP RP, druh Tadeusz Tomaszewski.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się również  m.in. Jerzy Berlik, wicestarosta gnieźnieński,  Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo Marian Gadziński, Zastępca Burmistrza Łukasz Scheffs, Jacek Kowalski – Prezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP, przedstawiciel Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie - Jarosław Łagutoczkin, Arkadiusz Masłowski – Komendant Komisariatu Policji w Witkowie, przedstawiciel 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu,  radni oraz sołtysi i przedstawiciele stowarzyszeń, placówek oświaty z terenu gminy.

Gości przybyłych na imprezę powitał prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Witkowie, druh Grzegorz Barański, który przedstawił również  historię  Jednostki. Przypomniał, że pierwsze zapiski dotyczące witkowskiej straży zostały zawarte w Księdze Pamiątkowej Wielkopolskiego Związku Straży Pożarnych w Poznaniu wydanej w 1927 roku. Ochotnicza Straż Pożarna w Witkowie powstała w 1868 roku, a jej Naczelnikiem był wówczas Józef Łukowski: - Druhowie początkowo posiadali jedynie sikawkę konną i drabinę dwuhakową, przy pomocy których prowadzili akcje ratownicze na terenie Witkowa i okolic. Zasług witkowskich strażaków dla miejscowej społeczności nie da się krótko opisać. Można jedynie przytoczyć najważniejsze akcje ratowniczo-gaśnicze z ich udziałem: w 1969 roku uczestniczą w gaszeniu pożaru rurociągu „Przyjaźń” w Wólce; w 1972 biorąc udział w kilkudniowym gaszeniu fabryki „STOMIL” w Poznaniu; w 1983, na własnym terenie, zmagają się z kilkudniowym pożarem lasu w Strzyżewie Witkowskim; w 1992 gaszą pożar w Świerczyna – Gizałki, na pograniczu województw konińskiego i kaliskiego. Do spektakularnych należy także gaszenie pożaru jednej z witkowskich kamienic na Starym Rynku, gdzie strażacy z narażeniem własnego życia i zdrowia uratowali 3 osoby i mienie znacznej wartości. Kolejne lata to poszerzenie zakresu niesionej pomocy i kilkadziesiąt akcji o charakterze ratowniczym, w których witkowscy strażacy wykazali swą determinację i poświęcenie. W dniu 28 marca 1997 roku OSP Witkowo została wcielona do elitarnej grupy tworzącej Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy. Osiągnięciem jest też ciągły rozwój, liczne szkolenia, organizacja warsztatów i zawodów ratownictwa medycznego. W 2008 roku z racji uszanowania i ochrony przed niszczeniem wymieniono historyczny już Sztandar z 1947 roku. Nowy Sztandar dumnie świadczy dziś o strażackiej historii w Witkowie. Strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Witkowie rozwijają również działalność kulturalną, remontują swoją siedzibę wzorem poprzedników, łączą pokolenia. W ostatnim czasie ważnym osiągnięciem witkowskich strażaków, ochotników było zdobycie zaszczytnego tytułu Najlepsza Powiatowa Ochotnicza Straż Pożarna oraz Najlepsza Wielkopolska Ochotnicza Straż Pożarna, który jednostka otrzymała 4 maja br. Obecnie Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Witkowie tworzą: Prezes – Grzegorz Barański, Naczelnik – Tomasz Kuliński, Wiceprezes – Michał Majchrzak, Zastępca Naczelnika – Łukasz Gromadziński, Skarbnik – Joanna Andrzejewska, Sekretarz – Magdalena Szuba, Gospodarz –Jan Orchowski. Tymczasem stupięćdziesięcioletnia przeszłość to najlepszy dowód, że nie tylko nie zaprzepaściliśmy otrzymanej spuścizny, lecz wspólnie z życzliwymi naszej organizacji ludźmi, instytucjami i podmiotami, szanując przeszłość skierowaliśmy się odważnie ku lepszej jeszcze przyszłości.

Po prezentacji historii jednostki, został odtworzony wzruszający  film przygotowany przez dh Michała Kujawę, który pokazywał dawne  dzieje jednostki, o których opowiedział w rozmowie były Naczelnik dh Ryszard Jaworski. Zgromadzeni mogli również zobaczyć jak obecnie wyglądają akcje strażaków, przy użyciu nowoczesnego sprzętu i  wyposażenia.

Następnie  nastąpiła ceremonia wręczenia podziękowań dla  zasłużonych druhów. Listem gratulacyjnym wyróżniono  następujące osoby: Aleksander Wielgus, Michał Kujawa, Maciej Borys, Marta Chmielewska, Waldemar Janusz, Ignacy  Kaczmarek, Krzysztof Szymanek, Michał Świątek, Wacław Pułrolniczak, Maciej Kral, Grzegorz Kral.

W podziękowaniu za zasługi dla jednostki przepiękne ręcznie wykonane grawertony otrzymali: Joanna Andrzejewska, Jolanta Barańska, Grzegorz Barański, Leszek Kryszak, Tomasz Kuliński, Jan Blaszyński, Michał Bocheński, Maria i Wojciech Matuszak, Bronisław Drella, Jan Orchowski, Patrycja Depczyńska, Stanisław Fronc, Wiesław Hofman, Gabriel Rachelski, Zygmunt Schady, Ignacy Kaczmarek, Piotr Stejakowski, Magdalena Walczak, Bartosz Klich, Zbigniew Szcześniak, Magdalena Szuba, Stanisł Stejakowski, Jan Wyszyński,  Florian Zieliński.

Kolejne osoby, które wyczytał Prezes do wystąpienia stawały na scenie ze łzami w oczach. Takie same uczucia towarzyszyły gościom na widowni, bowiem na scenę weszły osoby, które zostały ocalone przed śmiercią przez witkowskich druhów! Wręczenia podziękowań dokonali: Filip Przybyliński – jako mały chłopiec rażony  prądem, Żaneta Rzepka oraz   Łukasz Stefaniak – osoby biorące udział w wypadkach  samochodowych. Prezes opowiedział okoliczności akcji ratowniczych. Były to akcje bardzo trudne technicznie, emocjonalnie ale, co najważniejsze, skuteczne, ponieważ osoby poszkodowane wyszły z nich cało i zdrowo.

Podziękowania  za uratowanie mienia zdrowia i  życia otrzymali druhowie: Adrian Antuchowski, Andrzej Barański, Dariusz Borys, Jarosław Drajer, Paweł Dębczak, Łukasz Gromadziński, Szymon Kuczyński, Arkadiusz Machyński, Michał Majchrzak, Łukasz Paluch, Remigiusz Popek,  MarekPrzybylski, Wojciech Przybylski, Ryszard Jaworski, Łukasz Kamiński, Paweł Szymański, Jerzy Wyszyński,  Sebastian Zamiara,  MarcinZawada ,  Tomasz Rachelski, Rafał Sterling, Dominika Grzechowiak, Jakub Skierkowski oraz Arleta Kujawa - ratownik medyczny.

Z okazji Jubileuszu Ochotnicza Straż Pożarna na ręce Prezesa otrzymała pamiątkowy Hełm oraz życzenia od  delegacji niemieckich strażaków z zaprzyjaźnionej gminy zbiorczej Land Hadeln. Również wśród przemówień gości nie zabrakło serdecznych życzeń dalszego rozwoju Jednostki, spełnienia wszystkich planów i marzeń związanych z rozwojem, bezpiecznych wyjazdów do akcji i tylu powrotów, ilu wyjazdów.

Dalszą część uroczystości  wypełniły występy artystyczne młodzieży, szampan oraz tort okolicznościowy.

Fot. UG Witkowo
Ostatnio zmienianyśroda, 20 czerwiec 2018 17:12

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.