http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Archeologiczne skarby Gniezna

Wyróżniony Archeologiczne skarby Gniezna

Ponad 300 znalezisk, od nowożytnych po wczesnośredniowieczne. Dziś otwarto wystawę „Archeologia Gniezna”, która obrazuje wieloletnie prace wykopaliskowe, jakie latami prowadzono na terenie Pierwszej Stolicy Polski. Nie brakuje na niej opisu metod badawczych i nazwisk autorów wykopalisk ze słynnym profesorem Józefem Kostrzewskim na czele, którego nazwiskiem później opatrzono tę ulicę, przy której stoi dziś Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.


To kolejna duża wystawa i jest o tyle ważna, że sięga czasów, zanim jeszcze muzeum powstało oraz wspomina tych archeologów, dzięki którym później powstał w Gnieźnie ośrodek badawczo-muzealniczy. – Ta wystawa sięga daleko, bo rozpoczynamy naszą narrację od XIX wieku. To wtedy właśnie zaczynają się dziać bardzo poważne badania archeologiczne w Gnieźnie. Choć, jeśliby spojrzeć jeszcze bardziej w głąb przeszłości to, to co działo się wcześniej, w XVII wieku, a więc mam tutaj na myśli otwarcie grobowca bł. Jolenty, to były pierwsze prace archeologiczne w Gnieźnie, a więc to już 486 lat odkąd zaczęliśmy kopać w ziemi, by poznawać przeszłość Gniezna – przypomina dr Michał Bogacki, dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

Wystawa ma trzy płaszczyzny, które pozwalają ją zwiedzić dokładnie, bez pominięcia znaczących szczegółów. – Ta wystawa opowiada o historii archeologii w Gnieźnie, czyli o ludziach i o miejscach, w których oni kopali. Druga płaszczyzna, to są oczywiście zabytki archeologiczne, czyli to co zostało wykopane i co na ich podstawie udało się o przeszłości tego miasta dowiedzieć. I trzecia część ekspozycji jest takim spojrzeniem z przymrużeniem oka na prace archeologów, bo archeolog w ogóle jest postrzegany czasami jako Indiana Jones, czy też jak mówiliśmy na studiach „wędrownik łapaczy torfu”, a tak naprawdę to jest ciężka praca, która nie polega wyłącznie na machaniu łopatą, tylko poważnych zabiegach, które nie sprowadzają się tylko i wyłącznie do odkrywania zabytków, ale również do ich opisywania, katalogowania i porównywania z wszystkimi innymi, czyli wyciągania na ich podstawie wniosków – dodaje M. Bogacki.

Wśród całości, najstarsze znaleziska, to płytki ceramiczne, które według archeologów mają ponad 800 lat. – To są płytki pięknie stemplowane o głębokim reliefie i płytkim reliefie, czyli płytki cienkie. One służyły do upiększenie jakiejś budowli w Gnieźnie i to na Wzgórzu Lecha, a datowane są na sam schyłek XII wieku, na rok 1192. Był taki pożar, który spalił pracownię, która wytwarzała takie płytki i my te płytki żeśmy po prostu wykopali przy okazji wyburzania XVIII-wiecznego domu podczas jego przebudowy. To były tzw. badania ratownicze w 1984 roku i te nasze prace badawcze dostarczyły jakby materiały, że tak powiem klasy europejskiej – opowiada Tomasz Sawicki, kurator wystawy i zastępca dyrektora  w MPPP Gniezno.

– Potem przyjeżdżali do nas naukowcy z Czech i Niemiec, oni oglądali to dokładnie, bo to jest rzeczywiście, jeśli chodzi o romanizm zjawisko unikatowe. Odkopano kompletna pracownię ceramiczną wytwarzającą tysiące płytek ceramicznych, a także płytki gładkie posadzkowe oraz płytki w formie dachówek z dwoma otworami do przyczepienia do więźby dachowej – zauważa T. Sawicki.

Na wystawie zorganizowano także specjalną przestrzeń edukacyjną dla dzieci. Ekspozycję można oglądać do końca grudnia w Gnieźnie, a od stycznia będzie dostępna ona także w Muzeum  Archeologicznym w Poznaniu.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.