http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„To coś, co nas wyróżnia wśród innych regionów”

Wyróżniony „To coś, co nas wyróżnia wśród innych regionów”

Gniezno wreszcie jest miejscem centralnym Szlaku Piastowskiego. To wszystko zawdzięczamy powstającemu Traktowi Królewskiemu, którego kolejny element dziś udostępniono w naszej miejskiej przestrzeni.


Makietę zainstalowano przy ulicy Tumskiej u stóp samej katedry gnieźnieńskiej, gdzie pokazano etapy rozwoju tej słynnej budowli, która stanowi symbol początków państwa polskiego. – Tak naprawdę cała strategia rozwoju naszego szlaku turystycznego, którą przyjął Sejmik Województwa Wielkopolskiego dwa lata temu, bardzo wyraźnie pokazuje, że to jest nasz sztandarowy produkt turystyczny i jest to coś, co nas wyróżnia wśród innych regionów – podkreśla Tomasz Wiktor, prezes Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej. – Nie mamy morza, ani gór, za to mamy coś czego nikt inny nie posiada, czyli początki państwa polskiego i o tym trzeba mówić głośno nie tylko przy okrągłych rocznicach Chrztu Polski, ale cały czas się z tym przebijać. To jest brzydko mówiąc produkt turystyczny przeznaczony przede wszystkim na nasz rynek zewnętrzny i staramy się żeby ten nasz szlak turystyczny był coraz bardziej atrakcyjny – dodaje T. Wiktor.

W całym projekcie zatytułowanym „Rozwój Kluczowego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Województwa Wielkopolskiego pod nazwą Szlak Piastowski” w sumie uczestniczyło pięć podmiotów: Konin, Kalisz, Pyzdry, Gniezno, Pobiedziska. Koszt wszystkich inwestycji to 7.000.000 złotych, a całość jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020. – Trakt Królewski jest szerszym elementem całości nowego Szlaku Piastowskiego. Nas cieszy, że Gniezno uzyskało z tych środków zewnętrznych aż połowę i dzięki temu liczymy, że ten odnowiony Szlak Piastowski nie tylko obejmie Gniezno, które będzie centrum tych wszystkich wydarzeń towarzyszących jego promocji, ale otworzy też nowy etap ścisłej współpracy pomiędzy wszystkimi jego podmiotami – zauważa Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.

– Trakt Królewski w Gnieźnie ma być gotowy najpóźniej na koniec listopada. Mamy posadowione już wszystkie króliki nawiązujące do historii Gniezna. Są dwa posągi królów, do których dołączy wkrótce trzech pozostałych. Jest wreszcie pierwsza z czterech makiet historycznych, a całości będzie finalnie towarzyszyła również aplikacja z grą miejską, z którą zwiedzanie ma być łatwiejsze i atrakcyjniejsze – podsumowuje Michał Powałowski, wiceprezydent Gniezna, który nadzoruje cały proces powstawania Traktu Królewskiego.

Bardzo istotnym elementem tego projektu było oznakowanie całego Szlaku Piastowskiego, na którym postawiono 274 brązowe znaki drogowe, które wskazują kierunki turystyczne. Koszt tej części przedsięwzięcia to ponad 500 tys. złotych.


Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.