http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Trakt Królewski z nową makietą i przewodnikiem

Wyróżniony Trakt Królewski z nową makietą i przewodnikiem

To kolejna atrakcja turystyczna odnosząca się bezpośrednio do bogatej historii Gniezna. Na terenie naszego miasta stanęła właśnie nowa makieta, a do organizacji turystycznych trafił drukowany przewodnik po całym Trakcie Królewskim.


Nową makietę ulokowano przy wejściu na deptak, a przedstawia ona miasto z 1819 roku przed wielkim pożarem, któremu zadaniem wielu badaczy Gniezno zawdzięcza swój dalszy rozwój i obecny wygląd. Decyzją władz pruskich, na odbudowę przyznawano kredyty hipoteczne z aż 40-proc. umorzeniami. Tak zaczęło powstawać nowoczesne miasto dźwigające się szybko ze zniszczeń.

Dziś trudno sobie wyobrazić Gniezno rozciągające się ledwie na powierzchni nieco ponad jednego kilometra kwadratowego, na których znajdowało się 451 domów. Miasto w linii prostej zaczynało się dokładnie tam, gdzie znajduje się katedra, a kończyło mniej więcej za pocztą, za którą stały jeszcze trzy kamienice i obecny kościół garnizonowy, w którym niegdyś była świątynia ewangelicka i za którą była jeszcze tylko jedna budowla. Z drugiej strony patrząc zabudowania sięgały zaledwie szerokości rozciągającej się pomiędzy kościołem św. Wawrzyńca, a klasztorem franciszkańskim i kościołem św. Jana. Taki obraz właśnie przedstawia nowa makieta, która wzbogaci powstający Trakt Królewski w Gnieźnie.

Gotowy jest także drukowany przewodnik turystyczny, który opisuje wszystkie elementy tego szlaku i który można zakupić w księgarniach i sklepikach oraz Organizacji Turystycznej „Szlak Piastowski”. – Przewodnik jest w kilku wersjach językowych, w języku angielskim, języku niemieckim i oczywiście po polsku. Jest podzielony na wszystkie sekcje naszego Traktu Królewskiego, czyli znajdziemy w nim makiety, postaci królów i króliki. Jest przede wszystkim mapka mająca wciągnąć i zainteresować, by szukać tych wszystkich elementów – mówi Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.  

Na nowo powstającym szlaku turystycznym mają stanąć jeszcze trzy posągi królów koronowanych w Gnieźnie, jedna makieta i jedna legenda, a całość dopełni aplikacja oprowadzająca po całym Trakcie Królewskim z grą miejską dedykowaną przede wszystkim najmłodszym. – Ta aplikacja mobilna powstanie najprawdopodobniej do połowy listopada, a być może się uda trochę wcześniej. To będzie taka wisienka na torcie i wtedy będziemy mieli wszystko, co mieć powinniśmy, by turyści dobrze się tutaj bawili podczas odwiedzania i zwiedzania naszego miasta – zapowiada prezydent.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.