http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Pierwsi w bój o Lwów i wolną Polskę ruszyła młodzież”

Wyróżniony „Pierwsi w bój o Lwów i wolną Polskę ruszyła młodzież”

To oni sięgnęli po broń, zanim jeszcze do Polski powrócił Józef Piłsudski i zanim wybuchło powstanie wielkopolskie. Dziś uczczono pamięć bohaterskich Orląt Lwowskich, którzy jako pierwsi oddawali swoje młode życie w powojennych zrywach wolnościowych w 1918 roku.


Pod pomnikiem harcerskim u zbiegu ulic Wyszyńskiego oraz Żwirki i Wigury w niedzielne popołudnie zorganizowano obchody rocznicowe z okazji 100-lecia udziału Orląt Lwowskich w wojnie polsko-ukraińskiej. – Znacznie wcześniej, bo już 1 listopada 1918 roku o godz. 3.30 nad ranem wybuchło powstanie lwowskie, później nazywane obroną Lwowa, miał miejsce ukraiński, wojskowy zamach stanu. Wojska ukraińskie bez większego oporu opanowały najważniejsze obiekty lwowskie i tak było również w Stanisławowie, Krzemieńcu i całej południowo-wschodniej części Polski przedrozbiorowej i Galicji Wschodniej. Polacy byli zaskoczeni i długo nie mogli powołać wspólnego jednego dowódcy, aż dowództwo powierzono Czesławowi Mączyńskiemu, kapitanowi rezerwy iż wykształcenia nauczycielowi. Regularną walkę o Lwów rozpoczęła załoga szkoły im. Henryka Sienkiewicza, mieli liche uzbrojenie, kilka pistoletów i noży skautowskich, a broń zdobywali na wrogu – mówi Janusz Sekulski, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Gnieźnie.

– Prawdą jest więc, że pierwsi w bój o Lwów i wolną Polskę ruszyła młodzież, gimnazjaliści i studenci. Ukraińcy nie przestrzegali zasad walki, wchodzili do domów i mordowali całe rodziny, w tym starców i dzieci. Potem dopiero Polacy zaczęli się organizować, powstała partyzantka i placówki obronne, a walka była bardzo krwawa. Szczególnym poświęceniem i bohaterstwem wyróżniali się najmłodsi, nie ulękli, a harcerze, choć młodzi, wówczas zaprezentowali siłę, której żadną miarą nie można było pogardzić i jest prawdą, że Lwów obronili ci najmłodsi – przypomina J. Sekulski.

W trzytygodniowych walkach lwowskich aż do momentu przybycia z odsieczą żołnierzy z całej Polski brało udział 1741 obrońców, którzy nie mieli ukończonych 17 lat. – Pozycje centralne w agendzie Orląt Lwowskich odegrali 13-letni Antoni Petrykiewicz i 14-letni Jurek Witwan. Do dzisiaj Antoś Petrykiewicz, który otrzymał śmiertelną ranę pod Persenkówką, jest najmłodszym kawalerem orderu Virtutti Militari – dodaje prezes TMLiKPW w Gnieźnie.

Podczas uroczystości prezydent Tomasz Budasz odznaczył Medalami Koronacyjnymi dwójkę przedsiębiorców, Zdzisława Gąsiora i Tomasza Stelmaszczyka, którzy finansowo wspomagają i współpracują od ponad 20 lat z Towarzystwem Miłośników Lwowa Kresów Południowo-Wschodnich w Gnieźnie.

W intencji poległych na koniec modlitwę odmówił ks. kan. Jan Szrejter, proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca w Gnieźnie. Przybyłe delegację złożyły następnie pod pomnikiem kwiaty i znicze.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.