http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Lech powrócił do Gniezna

Wyróżniony Lech powrócił do Gniezna

Posąg przedstawiający postać Lecha, legendarnego założyciela Gniezna, stanął 5 listopada nad brzegiem jez. Jelonek. Rzeźba autorstwa Jarosława Boguckiego jest częścią będącego na ukończeniu Traktu Królewskiego. W najbliższych tygodniach pomnik uzupełnią jeszcze dwie płaskorzeźby.


Powstający w ramach projektu unijnego „Rozwój kluczowego szlaku dziedzictwa kulturowego województwa wielkopolskiego pn. Szlak Piastowski” Tratk, to nowa trasa turystyczna, prowadząca przez centrum Pierwszej Stolicy Polski, pomiędzy rzeźbami królów, legend, królików oraz edukacyjnymi makietami i tablicami informacyjnymi. W odszukiwaniu poszczególnych elementów Traktu turystom pomagać będzie papierowy przewodnik, dostępny w Informacji Turystycznej, oraz bezpłatna aplikacja mobilna na telefony z systemami Android oraz iOS.

Trasa Traktu Królewskiego zahacza również o popularną wśród gnieźnian „Wenecję”. W dwóch punktach wokół jeziora, kilka miesięcy temu pojawiły się już elementy tzw. małej infrastruktury (ławki, stojaki na rowery, kosze na śmieci). W pierwszym z nich, przy skwerze im. Miasta Speyer, stanęła w październiku makieta przedstawiająca schemat zabudowy gnieźnieńskiego grodu z 1. poł. XI wieku. W drugim, na początku listopada zainstalowany został pomnik Lecha.
Oprócz tych dwóch elementów, w ramach trasy nad brzegami jeziora Jelonek znajdą się także: rzeźba królika-Strażaka, przypominająca o wielkich pożarach miasta, oraz jedna z tablic informacyjnych.

Łączny koszt  Traktu Królewskiego w Gnieźnie oraz infrastruktury towarzyszącej to 4 185 750 zł, z czego 2 149 939 zł to środki pozyskane w ramach projektu „Rozwój kluczowego szlaku dziedzictwa kulturowego województwa wielkopolskiego pn. Szlak Piastowski” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Liderem projektu jest Wielkopolska Organizacja Turystyczna.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.