http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Herosi Niepodległości

Wyróżniony Herosi Niepodległości

Gdyby zliczyć dokładnie wszystkich, to było kilku Józefów Piłsudskich i prawie dwa razy więcej Ignacych Paderewskich - tak zakończył się konkurs pt. „Zostań Herosem Niepodległości”. Za słynne postaci z epoki dwudziestolecia międzywojennego byli przebrani uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjalnych.


Zwycięzcy i wyróżnieni zostali wyłonieni po długiej dyskusji i liczeniu głosów przez specjalnie powołane do tego celu jury. – Zobaczyliśmy te najbardziej charakterystyczne postaci pochodzące z czasów odzyskiwania naszej niepodległości, od Piłsudskiego i Paderewskiego, gen. Hallera – wymienia Andrzej Malicki, aktor Teatru Fredry w Gnieźnie, który dzisiaj podczas uroczystości w Gnieźnie odgrywał rolę premiera Paderewskiego, a także przewodniczył komisji konkursowej. – Było także szereg postaci, które nie tak mocno są utrwalone w naszej historii, czyli szeregowych powstańców i sanitariuszki. Myślę, że to była bardzo fajna nauka poprzez dobrą zabawę, bo ten konkurs był przecież pewnego rodzaju zabawą i żeby wziąć w nim udział było trzeba najpierw te postaci dobrze poznać – zaznacza A. Malicki.

– Ja jestem przebrany za ułana z 3. dywizji Pułku Ułanów Wielkopolskich i jest to chyba ciekawa postać – mówi szóstoklasista Mikołaj Kamiński, uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 w Gnieźnie. – Ci żołnierze zdobywali wiele koszar gnieźnieńskich, brali udział w walkach o inne placówki gnieźnieńskie, a potem odbijali też Zdziechowę. To było bardzo niebezpieczne, bo Prusy miały tutaj wiele koszar i często wysyłali nowe jednostki wojskowe. Gdyby nie wybuchło powstanie wielkopolskie, to niestety teraz wolnej Polski by nie było – dodaje M. Kamiński.

Niektórzy zdecydowali się wybrać przebranie niekonwencjonalne, choć wybór ten był dość naturalny z uwagi na tamte okoliczności. – Nie mam wybranej postaci konkretnej, ale przebrałam się dziś za sanitariuszkę, żeby pokazać, że siły leczenia też były ważne podczas odzyskiwania niepodległości. Sanitariuszki występowały w roli łączniczek i przynosiły leki, jedzenie, opatrywały większe i mniejsze rany. Na pewno odegrały bardzo ważną rolę, a ich zadania były bardzo trudne i niebezpieczne – uważa Weronika Szymoniak ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Gnieźnie.

Za opinię brzmiącą chyba najbardziej pochlebnie możemy uznać słowa podsumowania na temat poziomu charakteryzacji wykreowanych „herosów niepodległości”. – Świetnie ucharakteryzowani. Ja nawet się nie spodziewałem, że spotkam tu tylu Paderewskich. Niektórzy byli nawet lepiej zrobieni niż ja a ja mam przecież to wszystko naturalne, i siwe włosy, i zarost – żartuje A. Malicki, podsumowując przedsięwzięcie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.