http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Robili prezenty dla bliskich na święta

Wyróżniony Robili prezenty dla bliskich na święta

W kalendarzu już grudzień, a licząc precyzyjniej za całe 3 tygodnie i 2 dni zaczynają się święta Bożego Narodzenia. Z tej okazji uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Gnieźnie zaprosili wszystkich chętnych do wspólnej pracy twórczej pod hasłem „Prezent dla bliskich na święta”. Efektem współdziałania były stroiki, ozdoby i kartki świąteczne, które goście placówki, te wykonane własnoręcznie, mogli zabrać ze sobą do domu.


Takie ozdoby to rzecz bezcenna, bo unikatowa i dość niespotykana, a satysfakcja z ich wykonania jest nieporównywalna z żadną kupioną dekoracją. Do takiego wyzwania stanęło prawie 200 osób, od mam i babć z dziećmi po koleżanki z pracy. – To jest dzień otwarty naszych warsztatów, w którym tradycyjnie już nasi uczestnicy prowadzą te zajęcia i przy ich pomocy można wykonywać różne prace świąteczne – mówi Barbara Karwacka, prezes stowarzyszenia RAZEM, działającego bezpośrednio w ramach Warsztatów Terapii Zajęciowej przy ulicy Kolejowej w Gnieźnie.

Czego można się było nauczyć? – Myślę, że wielu rzeczy, wielu ciekawych pomysłów, od ozdób z filcu czy kartonu, przez skrzaty i choinki z gliny, po kartki świąteczne i wielu innych rzeczy. Wszystko jest wykonywane prostymi metodami, ale wychodzą z tego naprawdę rzeczy piękne. Największą popularnością rzecz jasna cieszą się nowości, czyli skrzaty oraz gwiazdorki z witrażu i jak zawsze chętnie zabierane do domów są stroiki świąteczne, ale także bombki – dodaje B. Karwacka.

W pracowniach pełna cisza i skupienie, ale udało się nam oderwać od niej na chwilę kilku twórców. – Szlifuję sobie szkło na tej specjalnej maszynce. Z tego potem będzie mikołaj do powieszenia. Nie jest to zbyt trudne zajęcie, ale trzeba uważać na palce – mówi Adam Pilarski, 10-latek z Gniezna. – Na kartce pocztowej muszą znaleźć się choinki, renifery, gwiazdki i Mikołaj oczywiście, czyli wszystko, co związane ze świętami – zauważa Julia Szajda, 12-latka z Gniezna.

– Robię choinkę z zapałek. Na taki gotowy styropianowy szablon naklejamy kolejno zapałki, następnie przyklejamy do tego patyczek oraz drewnianą podstawkę i to malujemy białą farbą akrylową. Wybrałyśmy biały kolor, a nie zielony, bo prognozujemy, że święta w tym roku będą białe, tak chyba wszyscy byśmy chcieli – uważa Monika Odtenburgen, która odwiedziła WTZ Gniezno wspólnie z koleżanką z pracy.

Na koniec było można odwiedzić także stoisko z wyrobami uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, nad którymi pracowali oni przez kilka ostatnich miesięcy. – To jest nasz kiermasz tradycyjny kiermasz coroczny, z którym potem będziemy gościć również 5 i 6 grudnia na Rynku podczas trwania Jarmarku Bożonarodzeniowego, 8 grudnia w czasie trwania meczu koszykarskiego MKK Gniezno, 11 grudnia w Starostwie Powiatowym, 12 grudnia w ZUS-ie, 14 i 17 grudnia w Panasonicu oraz 17 i 20 grudnia w Veluxie. Tam dysponujemy przede wszystkim strokami świątecznymi na stół oraz wieszanymi i wieloma różnymi – przypomina B. Karwacka.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.