http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Jerzy Szamałek i Ryszard Szamałek najlepsi!

Wyróżniony Jerzy Szamałek i Ryszard Szamałek najlepsi!

Turnieje brydżowe organizowane przez Stowarzyszenie „Gnieźnieński Brydż” w restauracji Leo Libra mają na celu nie tylko podnoszenie umiejętności brydżowych ale także oderwanie ludzi od telewizora czy komputera. Mają także na celu aktywność umysłową, która jest niezbędna zwłaszcza dla ludzi po sześćdziesiątce. Badania prowadzone w USA i Skandynawii wykazały, że regularna gra w brydża znacznie, bo o ponad 75 procent zmniejsza ryzyko zachorowania na Alzheimera!


Gra w brydża na turniejach czy w klubach to prosta droga do rozwoju także kontaktów społecznych, organizowania się w grupy i podejmowania wspólnie także innych form aktywności. Od kilku lat w Holandii wdrażany jest przez tamtejszy Związek Brydża Sportowego we współpracy z samorządami lokalnymi program „Myśl i bądź aktywny”. Turnieje w Gnieźnie organizowane są od kilkudziesięciu lat i weszły na stałe do kalendarza cotygodniowej gry w brydża. Uczestnikami cotygodniowych turniejów są nie tylko emeryci i renciści ale także ludzie w sile wieku, brakuje jednak młodych, zwłaszcza uczniów szkół średnich i studentów.

W poniedziałkowym, pierwszym lutowym turnieju brydżowym każda z 10 startujących par reprezentujących sekcje brydża sportowego, Grodziska Wlkp,  Poznania, Skoków, Wrześni, Żnina i Gniezna rozegrała w restauracji Leo Libra wygenerowanych przed turniejem z systemu Bridge Spider (Pajączek) 27 rozdań. Turniej rozgrywany był na zapis maksymalny, gdzie taktyka polega na wylicytowaniu i wygraniu gier kończących i premiowych oraz braniu maksymalnej ilości lew na zapowiedziany kontrakt. Ważnym czynnikiem w grze na maksy jest także skuteczna obrona zarówno gier częściowych jak i kończących. Jak zwykle i tym razem emocji przy stolikach było wiele, gdyż rozdania były ciekawe i wymagały odważnej, ale przemyślanej licytacji, niemałych umiejętności w rozgrywce oraz głębokiej analizy nad pierwszym wistem i kolejnymi zagraniami. Tym razem turniej był niezwykle wyrównany.

Najskuteczniejsze zagrania w obronie, na wiście i rozgrywce zademonstrowała, nagrywając 54,86 procent para Jerzy Szamałek – Ryszard Szamałek (Wrzesiński Klub Brydża Sportowego). Drugie miejsce miejsce z dorobkiem 54,54 procent zajął duet Roman Kujawski (Klub Brydżowy Gniezno) – Rajmund Wiśniewski (Forta Żnin) a trzecie - z niewiele niższym rezultatem 54,40 procent - duet Marek Piechociński – Marek Wojciechowski (KBG). Czwartą lokatę nagrywając 53,80 procent zajął duet Rafał Mikołajczak (CK Rondo Grodzisk Wlkp.) - Janusz Reisner (Forta Żnin), piątą z rezultatem 51,16 procent para  Janina Winnowicz – Andrzej Winnowicz (Wełna Skoki). Szóstą lokatę uzyskując 50,69 procent zajęła para Maciej Młynarczyk – Maciej Młynarczyk (KBG).

Kolejny turniej brydżowy par rozegrany zostanie w najbliższy poniedziałek, 10 lutego o godz. 17.00 w restauracji Leo Libra. Będzie to II edycja tegorocznych Korespondencyjnych Mistrzostw Polski. Turniej ten rozegrany zostanie jako III Memoriał Wojciecha Siwca wieloletniego sekretarza redakcji Świat Brydża, który był również wielokrotnym kapitanem brydżowej  reprezentacji Polski Open. Rozdania na ten turniej zostaną jak zwykle przygotowane przez Bridge Spider a uczestniczący w tym turnieju zawodnicy będą mogli porównać swoje umiejętności z ponad siedmiuset parami tego popularnego w naszym kraju turnieju.

Stowarzyszenie Gnieźnieński Brydż – organizator turniejów w Gnieźnie - zachęca „kółkowiczów” do wzięcia udziału w turniejach brydżowych, w których można przede wszystkim podnieść swoje umiejętności. W turnieju mile widziani będą gracze znających zasady gry w brydża a zwłaszcza uczniowie szkół, studenci gnieźnieńskich uczelni, oraz  brydżyści, którzy swego czasu grywali w brydża w czasie szkolnym i studenckim.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.