http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Motoparalotniarze z Gniezna mistrzami i wicemistrzami Polski!

Wyróżniony Motoparalotniarze z Gniezna mistrzami i wicemistrzami Polski!

Od 27 lipca do 30 lipca na lotnisku w Rudnikach należącego do Aeroklubu Częstochowskiego odbyły się XIX Motoparalotniowe Mistrzostwa Polski. Gnieźnieńska załoga Daniel Walkowiak i Michał Perkowski zdobyła tytuł Mistrza Polski w klasie PL-2!


Na zawody zarejestrowało się 27 załóg w klasie PF 1 – start z nóg,  PL-1 – start jednoosobowy z kół  i  PL-2 – start dwuosobowy z kół.  Gnieźnieńskie Stowarzyszenie Sportów Lotniczych im. L. Szajdy reprezentowały trzy załogi dwuosobowe: Tomasz i Ewelina Kroteccy, Marek Barczyński i Violetta Bara, Daniel Walkowiak i Michał Perkowski. O godzinie 21.00 odbyła się pierwsza odprawa zwana „briefingiem” na której wszyscy dowiedzieli się o ogólnych zasadach panujących na lotnisku jak i omówiono sprawy organizacyjne zawodów jak i konkurencji. Pobudkę ustalono na godzinę 4.00, otwarcie hangaru ze sprzętem na 4.30 a poranny brifing na 5.00.

W pierwszym dniu zaplanowano od rana konkurencje techniczną „ szybko – wolno”. Jednak po pół godzinie warunki pogodowe nie pozwoliły na dalsze rozegranie konkurencji, którą anulowało, Po południu deszcz również nie pozwolił na latanie. W drugim  dniu zawodów na odprawie dowiedzieliśmy się że polecimy tzw. „kocie skoki” które polegały na odszukaniu jak największej ilości zaznaczonych na mapie punktów w ciągu określonego czasu. Przekroczenie czasu o 1 sek. zerowało całą konkurencję. - Po powrocie było śniadanie i przygotowanie do następnej konkurencji, którą nazywamy  „ekonomiczną”. Polegała ona na zabraniu do zbiornika 5 lub 8 kilogramów paliwa w zależności od klasy i przeleceniu 3 wyznaczonych tras. O długości tras decydowali piloci. Lądowanie jednak musiało odbyć się na lotnisku w wyznaczonym „deku”. Wieczorem przygotowano konkurencje techniczną „szybko – wolno” polegającą na przeleceniu odcinka 200 m na wysokości 2 m w jak najdłuższym czasie i jak najkrótszym czasie – mówi Marek Barczyński, prezes Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia Sportów Lotniczych im. L. Szajdy.

 W sobotę od rana ponownie konkurencja nawigacyjna „wąż” z deklarację czasu na 7 punktach kontrolnych. W południe na 3 i 5 kilogramach paliwa wykorzystując prądy termiczne trzeba było utrzymać się jak najdłużej w powietrzu. Rekordzista unosił się około 3 godzin. Wieczorem natomiast rozegrano konkurencję na celność lądowanie, która polegała na wyłączeniu silnika nad punktem lądowania, zrobieniu zakrętu o kąt 360 stopni i wylądowaniu na wyznaczonej wapnem linii. Na niedzielę rano zaplanowano slalomy ale warunki pogodowe a ściśle mówiąc wiatr nie pozwoliły na jego rozegranie. Były to najtrudniejsze zawody ze względu na bardzo niestabilną i nieprzewidywalną pogodę. Było też kilka lądowań awaryjnych ale nikomu nic się nie stało – zawiódł tylko sprzęt.

Konkurencje natomiast były przedsmakiem tego co czeka zawodników na zawodach w Czechach. W samo południe miała miejsce ceremonia wręczenia dyplomów i medali przez Prezesa Aeroklubu Polskiego Włodzimierza Skalika i Dyrektor Aeroklubu Częstochowskiego. Załoga Daniel Walkowiak i Michał Perkowski zdobyła tytuł Mistrza Polski w klasie PL-2. Należy zaznaczyć, iż Michał Perkowski po raz pierwszy brał udział w zawodach jako nawigator i spisał  się na „medal”. Trener Adam Paska powołuje tego bardzo obiecującego nawigatora do Kadry Narodowej, jak i do Reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy w Czechach, które odbędą się w dniach od 16 – 26 sierpnia. Drugie miejsce zajęła załoga z Torunia – Jarosław Balcerzewski i Magdalena Kłos, wielokrotni Mistrzowie Polski i nie tylko. Załoga w składzie Tomasz i Ewelina Kroteccy zajęła trzecie miejsce i otrzymali brązowy medal i tytuł  Wicemistrzów Polski. Trzecia załoga GSSL Marek Barczyński i Violetta Bara zajęła miejsce szóste. Jest duża szansa, iż wszystkie trzy załogi będą reprezentowały Polskę na Mistrzostwach Europy w Czechach.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.