Pojechali po finał Złotego Kasku

• Napisane przez Wojciech Orłowski
Wyróżniony Pojechali po finał Złotego Kasku

Trójka żużlowców reprezentujących Car Gwarant Start Gniezno wystąpiła w dzisiejszych eliminacjach do turnieju o Złoty Kask, który jest regularnie rozgrywany od 1961 roku.

Na torach żużlowych w Gdańsku, Poznaniu i Ostrowie Wielkopolskim zostały rozegrane dziś eliminacje do finału turnieju o Złoty Kask, czyli rozgrywek, z których można uzyskać w Polsce przepustkę do zawodów kwalifikacji  Grand Prix i SEC (tj. Indywidualnych Mistrzostw Europy). Nad morze wybrał się dziś Mirosław Jabłoński, który powraca do domu bez awansu. Drogę nieco krótszą i do tego wspólnie pokonali Adrian Gała i Marcin Nowak, którym również nie powiodła się sztuka uzyskania przepustek do turnieju finałowego. W finale zobaczymy jednak innego wychowanka klubu żużlowego z Pierwszej Stolicy Polski.

Gdańsk:
Awans uzyskali: Dominik Kubera (Unia Leszno) – 12 pkt., Dawid Lampart (Motor Lublin) – 12 pkt., Krzysztof Buczkowski (GKM Grudziądz) – 11 pkt. + 3, Oskar Fajfer (Wybrzeże Gdańsk) – 11 pkt. + 2, a nasz zawodnik, Mirosław Jabłoński zajął ostatecznie 11 miejsce – 6 pkt. (2,1,1,1,1).

Poznań:
Awans uzyskali: Janusz Kołodziej (Unia Leszno) – 14 pkt., Maksym Drabik (Sparta Wrocław) – 13 pkt., Norbert Kościuch (Orzeł Łódź) – 12 pkt., Bartosz Smektała (Unia Leszno) – 12 pkt., Kacper Woryna – 10 pkt. + 3 w biegu dodatkowym.

Ostrów Wielkopolski:
Awans uzyskali: Krzysztof Kasprzak (Stal Gorzów) – 14 pkt., Jarosław Hampel (Unia Leszno) – 13 pkt., Grzegorz Zengota (Falubaz Zielona Góra) – 13 pkt., Mateusz Szczepaniak (ROW Rybnik) – 11 pkt. Nasi zawodnicy zajęli odpowiednio 10 i 12 miejsce: Marcin Nowak – 6 pkt. (0,3,0,3,0); Adrian Gała – 4 pkt. (1,0,0,2,1).

Biegi z udziałem zawodników Startu Gniezno:
3 – Hampel, Baliński, Gała, Nowak
6 – Kasprzak, Zengota, Szczepaniak, Gała
8 – Nowak, Cyfer, Suchecki, Rolnicki
10 – Musielak, Kasprzak, Jędrzejak, Nowak
12 – Protasiewicz, Miedziński, Suchecki, Gała
13 – Nowak, Szczepaniak, Protasiewicz, Brzozowski (d)
15 – Jędrzejak, Gała, Dolny, Cyfer
17 – Musielak, Rolnicki, Gała, Brzozowski
19 – Zengota, Miedziński, Dolny, Nowak

Finał Złotego Kasku został zaplanowany na 19 kwietnia w Pile, a stawkę finałowej rozgrywki uzupełnią zawodnicy z GP: Patryk Dudek, Maciej Janowski, Przemysław Pawlicki.

Na koniec dodajmy, że na podium turnieju finałowego o Złoty Kask stanęło tylko trzech żużlowców, którzy bronili do tej pory barw Startu Gniezno. W 1980 roku sztuka ta udała się Eugeniuszowi Błaszakowi, który był drugi w ogólnej klasyfikacji. Podobnego wyczynu dokonał w 1990 roku Jacek Gomólski, który również po cyklu turniejów został ostatecznie sklasyfikowany na trzecim miejscu. Później jeszcze raz uzyskiwaliśmy drugie miejsce, dzięki Robertowi Sawinie, który swój sukces osiągnął już podczas turnieju jednodniowego we Wrocławiu w 1999 roku.

W 2015 roku drugie miejsce w turnieju o Złoty Kask wywalczył także Mirosław Jabłoński, który wówczas był zawodnikiem Stali Rzeszów. Nasz wychowanek  stanął wtedy na podium zawodów w Lublinie w towarzystwie obu braci Pawlickich, których pokonał w trakcie trwania całej rywalizacji, w 10 biegu.

Przypomnijmy, że szóstka najlepszych zawodników po finale uzyska awans do eliminacji cyklu Grand Prix, który otwiera każdemu żużlowcowi możliwość walki o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata w tej dyscyplinie. Sześciu chętnych zawodników, według kolejności może również przystąpić do turniejów kwalifikacyjnych o SEC (tj. Indywidualne Mistrzostwa Europy).