http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/Wybory_2018/makohonski_informacjelokalne.jpg

30 września - Święto Latawca tym razem w Gnieźnie

To będzie ostatnie duże plenerowe wydarzenie w tym roku na terenie Gniezna. Tradycyjnie nie może zabraknąć na nim latawców oraz pieczonych ziemniaków, to jednak nie jedyne atrakcje. Organizatorami przedsięwzięcia są Gnieźnieńskie Stowarzyszenie Sportów Lotniczych im. L. Szajdy i Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie.


Tegoroczne święto latawca i pieczonego ziemniaka zostanie zorganizowane na polanie za nowo wybudowaną halą przy ulicy Sportowej - w niedzielę, 30 września w godzinach przedpołudniowych. – To jest wydarzenie, które organizujemy przede wszystkim dla dzieci i młodzieży, ale również dla całych rodzin w formie takiego pikniku latawcowego, któremu towarzyszą różne atrakcje – mówi Marek Barczyński, Gnieźnieńskie Stowarzyszenie Sportów Lotniczych, które przeprowadzi konkurs latawcowy. – Będą oceniane konstrukcje każdego latawca, wysokość jego lotu, kolorystyka, pomysłowość. Oczywiście zaznaczyć należy, że będą brane pod uwagę tylko latawce wykonane własnoręcznie, bo byłoby niesprawiedliwe, gdybyśmy oceniali latawce kupne, bo wtedy ktoś mający więcej pieniędzy na pewno kupiłby sobie latawiec, któryby wygrał z innymi pod każdym względem – objaśnia M. Barczyński.

W tym roku, oprócz rywalizacji na latawce odbędzie się także wyścig dronów. – Ten wyścig będzie się odbywał na wysokości jednego metra i na odległości dziesięciu metrów, między słupkami. Spróbujemy zrobić sobie jakiś slalom i jeżeli użytkownicy dronów chcieliby pokazać nam swoje umiejętności, to dla nich jak najbardziej w ramach tej rywalizacji będą przygotowane dyplomy i nagrody za osiągnięcia w tej dziedzinie – dodaje organizator.

Dla tych, którzy tym razem jeszcze nie ośmielili się skonstruować własnego latawca są także przygotowane warsztaty tworzenia latawców. – Każde będzie mógł wziąć udział w warsztatach budowania latawców, ale także budowania tzw. smyków. To jest druga nasza nowa propozycja, a jako że mamy w tym roku 100-lecie polskiego lotnictwa, to będzie można też takie małe samolociki z nami zbudować – zapowiada Kamilla Kozłowska z działu promocji w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie.

– Mamy przygotowany także program estradowy. Będziemy śpiewali i mam nadzieję, że będzie też trochę kabaretu. Do tego obowiązkowo pieczony ziemniak, ale nie tylko, bo mamy w planach również przygotowanie smacznej grochówki i ma być także kiełbaska, którą upieczemy przy ognisku na sam koniec tej imprezy – informuje K. Kozłowska.

http://informacjelokalne.pl/images/stories/2018/09/13/ISP_IMG_0245.jpg

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.