http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Rafael Wojciechowski o nowej kadrze Startu i szkoleniu młodzieży

  • Napisane przez Wojciech Orłowski
  • Dział: Sport
  • 0 komentarzy
Wyróżniony Rafael Wojciechowski o nowej kadrze Startu i szkoleniu młodzieży

Wszystko wskazuje na to, że Start Gniezno dokonał wzmocnień na kilka miesięcy przed startem kolejnych rozgrywek w 1. Lidze Żużlowej. Jak dziś widzi to wszystko menadżer naszej drużyny, która zajęła w tym roku wysokie 3. miejsce w rozgrywkach 1. Ligi Żużlowej? O tym rozmawiamy z Rafaelem Wojciechowskim, który podsumowuje okres transferowy i opowiada nam szerzej na temat planów dotyczących nowego otwarcia w szkoleniu młodzieży.


– Mamy drużynę mocniejszą od tej, którą oglądaliśmy w mijającym sezonie?
– To zweryfikuje tak naprawdę nowy sezon, czy mocniejsza. Na dziś wydaje mi się, że cała ta liga będzie mocniejsza, bo wszystkie drużyny zbudowały ciekawe składy i  te rozgrywki będą chyba bardziej emocjonujące. Na chwilę obecną chyba najtrudniej jest stwierdzić, która drużyna zajmie miejsce pierwsze, a która będzie na ostatnim.

– U nas będą nadal jeździć Adrian Gała, Jurica Pavlic, Oliver Berntzon, Mirek Jabłoński i dochodzą Oskar Fajfer, Andriej Kudriaszow oraz młody Frederik Jakobsen.
– I ja uważam, że mamy ciekawą drużynę, bardzo perspektywiczną i myślę, że w tej drużynie pojawiają się tacy zawodnicy, którzy w przyszłym roku eksplodują swoją formą i tak naprawdę będą liderami tego zespołu. Na dzień dzisiejszy nawet trudno mi stwierdzić, który z tych zawodników ma największe na to szanse, ale wydaje mi się, że mam tak ciekawy skład seniorski, w którym każdy zawodnik, a jest ich siedmiu może zostać liderem lub być jednym z liderów. To po mojej stronie będzie ten ból głowy, żeby wybrać najlepszą piątkę seniorów do meczów ligowych.

– Formacja młodzieżowa też została uzupełniona, bo do Ekstraligi odeszli Krakowiak i Bogdanowicz.
– Jeżeli chodzi o juniorów, to tutaj wielu kibiców wskazuje, że się osłabiliśmy, a ja bym chciał zwrócić tu uwagę, że przecież w zeszłym roku zarówno Norbert Krakowiak, jak i Max Bogdanowicz też byli niepewnymi młodzieżowcami przed sezonem i to atmosfera oraz sposób w jaki zostali przyjęci i przygotowani w klubie do startów w lidze spowodował m. in. to, że tak ładnie się rozwinęli. Ja myślę, że spory potencjał cały czas drzemie w Damianie Stalkowskim, który w tym sezonie troszeczkę był zatrzymany przez kontuzję i przez pewien taki brak regularnych startów meczowych i że ten zawodnik tez pokaże w 2019 roku pełnię swoich możliwości. Wierzę również w Kevina Fajfera, który wraca do nas i pod okiem ojca oraz przy wsparciu wuja będzie się bardzo fajnie rozwijał w Gnieźnie, że pokaże w końcu ten ukryty w nim potencjał i że będzie on stanowił wspólnie z Damianem bardzo silną parę w 1. Lidze. Na pewno trzeba pamiętać o pozostałych naszych juniorach, bo Mateusz Błażykowski też przechodzi do Startu, on też ma już za sobą 3 lata startów jako junior i ma niezmiernie dużą motywację i determinację do tego, aby stać się kiedyś juniorem podstawowym. Do tego dochodzą nasi wychowankowie, którzy będą tutaj dalej się szkolić i rozwijać, to Szymon Szwacher, Michał Lewandowski, Weronika Burlaga i miejmy nadzieję, że oni również zaczną deptać wkrótce po piętach pozostałym naszym juniorom.

– Z Twoich wypowiedzi na ostatniej konferencji chyba jasno wynika, że Piotr Szymko nie będzie trenerem ds. młodzieży w nowym sezonie.
– Na dzisiaj nie mamy ważnego kontraktu. Oczywiście do rozmowy powrócimy, mam jednak taką wizję, żeby przedstawić trochę szerszy plan na szkolenie młodzieży. Mamy przecież obowiązkowe zajęcia na pit bike’ach, obowiązkowe jest kształcenie w klasach 125 cc i 250 cc, to wymaga pewnych nakładów i inwestycji, ale także przygotowania odpowiedniego planu pracy dla tej młodzieży, aby oni mogli właściwie się tutaj rozwijać w Gnieźnie. Na tę chwilę nie mamy u siebie odpowiedniego toru, ale być może to się zmieni, bo jest kilka możliwości i być może będziemy współpracować z jakimś klubem z zewnątrz na tym etapie szkolenia, ale potrzebuję też ludzi perspektywicznych, którzy mają nową wizję na temat szkolenia, które byłby wspólne z moją wizją, być może ludzi nie mających tak bogatego trenerskiego doświadczenia, ale mają dużą wiedzę o żużlu, a zwłaszcza tym modernistycznym, nowym żużlu XXI wieku, gdzie wiele rzeczy, np. odpowiedni sprzęt czy przygotowanie mentalne, ale także strona organizacyjna tego wszystkiego, to jest ważne jeżeli chodzi o podejście do młodzieży, bo te zajęcia muszą być prowadzone w ten sposób, by oni robili jak największe postępy sportowe.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.