Turystyka

Turystyka (327)

Wyjazd do Muzeum Techniki w Berlinie

Parowozownia Gniezno oraz Organizacja Turystyczna „Szlak Piastowski” zapraszają 30 września na wycieczkę do berlińskiego Muzeum Techniki, gdzie w murach zabytkowej parowozowni dworca Anhalter stworzono wystawę zabytków kolejnictwa, przemysłu, awiacji i marynistyki. Jest to wyjątkowa okazja do zwiedzenia zrewitalizowanej lokomotywowni i poznania z przewodnikiem z Parowozowni Gniezno historii kolei na żywo.

Więcej

Etykiety

„Gniezno za pół ceny”

Trzy lata temu po raz pierwszy w Gnieźnie miała miejsce akcja pod hasłem „Gniezno za pół ceny”- weekendowa obniżka cen do promocji  turystycznej.  Założeniem Akcji „Gniezno za pół ceny” jest stworzenie bazy ofert: produktów, usług, atrakcji, które oferowane będą w Gnieźnie w dniach 30 września – 1 października 2017 (sobota – niedziela) za 50 % ceny.

Gmina Rogowo – doskonałe miejsce na piesze wędrówki, wycieczki rowerowe, grzybobranie i wędkowanie

Trwa kolejny sezon turystyczny. Zastanawiamy się, gdzie wybrać się na jednodniową wycieczkę lub na weekend. Może warto zajrzeć do przyrodniczej perły Pałuk – gminy Rogowo! Gmina Rogowo usytuowana jest na obrzeżu województwa kujawsko – pomorskiego w jego południowo – zachodniej części. Graniczy z Kujawami, Pałukami oraz Wielkopolską. Położenie na styku różnych regionów etnograficznych, sprawiło, że krzyżują się tu wpływy trzech kultur.

Więcej

Etykiety

Parowozownia czeka na turystów i mieszkańców

Wiele osób nie chciało wcześniej tego miejsca docenić, ale ono obroniło się samo, przy pomocy grupki jego pasjonatów. Wśród samych mieszkańców są tacy, którzy w tym miejscu nigdy wcześniej nie byli albo niewiele o nim dotąd słyszeli. Wszystko się zmienia, gdy tylko przekroczymy bramę słynnej parowozowni, a potem przespacerujemy się całym kompleksem starych budynków. Na koniec czujemy woń olejów i smarów, która wciąż unosi się we wnętrzach dziś dostępnych pomieszczeń, którą śmiało nazwać możemy zapachem historii.

Więcej

Etykiety

Pierwszy pociąg wjechał na stację Gniezno 26 maja 1872 roku

To wokół nich właśnie rozbudowywały się potem miasta, takie jak Poznań i Gniezno. Mowa o dworcach kolejowych, które zaczęły powstawać w drugiej połowie XIX wieku na obrzeżach tych dobrze nam dziś znanych aglomeracji. Jak wiadomo, oba dworce kolejowe obecnie mieszczą się już w ścisłym centrum, co dowodzi, że to one napędziły rozwój gospodarczy nie tylko Pierwszej Stolicy Polski, ale także pobliskiego Poznania.

Więcej

„Romańska architektura sakralna (X-XIII w.). Fotografie Jerzego Andrzejewskiego”

Dzisiaj w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie odbył się wernisaż wystawy „Romańska architektura sakralna (X-XIII w.). Fotografie Jerzego Andrzejewskiego”. Na ekspozycji prezentowanych jest ponad 80 zdjęć ukazujących zabytki architektury romańskiej, które pochodzą z bogatego dorobku Jerzego Andrzejewskiego, zawodowego fotografa o najdłuższym stażu w Gnieźnie. Wystawę można oglądać do 27 sierpnia 2017 r.

Wspomnienie zapomnianego wytwórcy likierów

Kto pamięta, co się kiedyś mieściło w kamienicy narożnikowej przy ulicach Warszawskiej i Mickiewicza w Gnieźnie? Chyba mało kto, na takie pytanie odpowie, że fabryka win, wódek i likierów Ludwika Karpińskiego, a tak właśnie należałoby odpowiedzieć. Do dziś żyją w Gnieźnie potomkowie tego trochę zapomnianego przedsiębiorcy, którzy zresztą dziś uczestniczyli w wernisażu poświęconej jego pamięci wystawie.

Etykiety
Subskrybuj to źródło RSS