http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Wikingowie z Gniezna zdobyli Stalową Wolę

Wyróżniony Wikingowie z Gniezna zdobyli Stalową Wolę

Gnieźnieńscy Wikingowie dotarli w minionym tygodniu do Stalowej Woli. Już dziś można mówić, że wyprawa była sukcesem. Wystawa Muzeum Początków Państwa Polskiego – „Wikingowie w Polscezostała udostępniona w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.


Wernisaż wystawy w piątek, 1 marca zgromadził kilkadziesiąt osób, był ze wszech miar udany. Ekspozycja, nad której układem czuwali gnieźnieńscy kuratorzy, ze szczególnym udziałem aranżującego wystawę - Sławomira Uty, mimo bardziej kameralnych przestrzeni zaprezentowała się okazale.

Oprócz mieszkańców Stalowej Woli i tutejszych muzealników, w otwarciu uczestniczyła spora grupa archeologów między innymi z zamojskiego muzeum. Spore zainteresowanie wystawą wikińską z Gniezna sprawia, że to prawdopodobnie zapowiedź dłuższej współpracy.

Miasto powstałe pomiędzy Rozwadowem i Nisko nad rzeką San jest tak naprawdę wynikiem zainaugurowanego w 1937 roku Centralnego Okręgu Przemysłowego. Dzięki planowi wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego w ówczesnej wsi Pławo zaczęły powstawać pierwsze zakłady i osiedla przyfabryczne. Stąd zrodziło się miasto Stalowa Wola.

Mimo stosunkowo krótkiej historii miasta Muzeum Regionalne w Stalowej Woli działa prężnie szczycąc się między innymi wspaniałą galerią obrazów Alfonsa Karpińskiego. Gnieźnieńska wystawę „Wikingowie w Polsce” otwierali archeolog i koordynator z ramienia MR w Stalowej Woli Monika Kuraś i dr Michał Bogacki, dyrektor MPPP.


Fot. Jarosław Mikołajczyk

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.