http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Wzgórze Krzyżackie – Bożogrobcy w Gnieźnie

Wyróżniony Wzgórze Krzyżackie – Bożogrobcy w Gnieźnie

Wczorajsze Gnieźnieńskie Konwersatoria Historyczne organizowane wspólnie przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie i Instytut Kultury Europejskiej UAM poświęcone były obecności w Gnieźnie Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie.


Od czasów średniowiecza, praktycznie do XIX wieku popularni Bożogrobcy stacjonowali właśnie na wzgórzu zwanym Wzgórze Krzyżackie, na którym wznosi się kościół św. Jana Chrzciciela. Konwersatoria były doskonałą okazją przedstawienia wyników najnowszych badań archeologicznych prowadzonych w tym miejscu pod kierunkiem dr. Tomasza Janiaka z Działu Naukowego Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

Tomasz Janiak jest niewątpliwie najbardziej kompetentną osobą w tym właśnie temacie. Nie tylko zresztą rozległa wiedza głównie archeologiczna, ale też pasja, z jaką opowiadał o tym, co znajdowano w czterech ostatnio odkrytych stanowiskach i o historii samego zakonu sprawiły, że licznie zgromadzeni uczestnicy w drugiej części spotkania włączyli się w konwersację, dopytując o wiele ciekawych szczegółów.

Spotkanie moderował: dr Kamil Wasilkiewicz z Instytutu Kultury Europejskiej w Gnieźnie UAM. Zainteresowanie tematem oraz pytania o dostępność obiektów po Bożogrobcach pokazały, że historia Gniezna budzi lokalne zainteresowanie, a podana w ciekawy i dynamiczny sposób rodzi nie tylko lokalny patriotyzm, ale też buduje tożsamość miejską. Cieszyć może spora obecność regionalistów związanych z Interaktywnym Muzeum Gniezna.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.