http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Bez ceregieli” o architekturze i... dostrzeganiu pozytywów we własnym mieście

Wyróżniony „Bez ceregieli” o architekturze i... dostrzeganiu pozytywów we własnym mieście

Jakie są ich ulubione style architektoniczne, co myślą o warszawskim boomie na drapacze chmur, czy… dlaczego gnieźnianie nie mają tyle powodów do narzekania, ile im się wydaje. To tylko niektóre z tematów, poruszonych w czwartkowy wieczór przez Natalię Szcześniak i Radosława Gajdę z wideobloga Architecture is a Good Idea, czyli gości kolejnego ze spotkań cyklu „Bez ceregieli”, organizowanego przez Urząd Miejski.


Mimo, że spotkanie z dwojgiem architektów organizowane było bardzo spontanicznie i z zaledwie dwudniowym wyprzedzeniem – korzystając z ich pobytu w Gnieźnie przy okazji realizacji materiału do dwóch kolejnych odcinków o pierwszej stolicy Polski – zgromadziło w miejscowym Dobrym Browarze trzydziestu kilku miłośników architektury i fanów wideobloga Architecture is a Good Idea.

Oprócz ogólnych pytań o ulubione style w architekturze czy sztuce czy tego, jak rozpoczęła się przygoda duetu AIAGI z prowadzeniem swojego kanału na YouTube, wielu uczestników interesowało, co architekci myślą o samym Gnieźnie: jego urbanistyce lub konkretnych budynkach. Pytani o to, co się nie podoba, lub o to czy miejscowy Rynek nie wydaje się im zbyt pusty, przekornie odpowiadali, że jest zdecydowanie więcej plusów niż minusów. Radosław Gajda zwracał uwagę, że emocjonująca miejscowych fontanna nie dominuje Rynku, a z tego co zaobserwował, swoją funkcję spełnia – cały czas ktoś do niej przysiada, biegają wokół dzieci. Natalia Szcześniak podkreślała, że dominująca musi być raczej – i jest – oś widokowa ul. Chrobrego i ul. Tumskiej, z pięknym widokiem na katedrę. Oboje zaznaczali, że ta największa zaleta gnieźnieńskiego układu urbanistycznego jest też dość nietypowa: bardzo rzadko tego typu osie widokowe wychodzą na obejście zamykające wieńcem kaplic prezbiterium, zamiast na front świątyni z jego portalem i wieżami.

Sporo dobrego, jako o budynku którego projekt doskonale broni się mimo upływu lat, i wcale nie jest gorszy od współcześnie projektowanych i budowanych obiektów o tym samym charakterze, padło o kompleksie Muzeum Początków Państwa Polskiego i I LO. Przy okazji dyskusji o generalnym braku ładu i chaosie reklamowym w polskiej przestrzeni publicznej, jako generalnie pozytywny przykład została z kolei wskazana ulica Bolesława Chrobrego.

Na kilka pytań dotyczących odbudowy Gniezna po pożarze z 1819 r. i jego nowego układu urbanistycznego, czy miejscowych kamienic, które im się najbardziej spodobały, architekci odpowiadali z kolei już nieco tajemniczo, sygnalizując że więcej na ten temat pojawi się w realizowanych obecnie, najnowszych dwóch odcinkach programu Architecture is a Good Idea. Premiera pierwszego z nich, już 8 września na kanale YouTube.

Po zakończonym spotkaniu, wideoblogerzy podpisywali egzemplarze swojej, wydanej w ubiegłym roku książki „Archistorie. Jak odkrywać przestrzeń miast?”.

Organizatorzy spotkania dziękują za współpracę i udostępnienie lokalu właścicielom Dobrego Browaru w Gnieźnie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.