http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Pamiętasz gnieźnieńskie widowiska historyczne? Przekaż pamiątkę na wystawę

Wyróżniony Fot. Janusz Chlasta z zasobów Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie Fot. Janusz Chlasta z zasobów Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

O tych widowiskach plenerowych, mówiono między innymi, że to przedstawienia z cyklu „światło i dźwięk”. Nie miały większych odpowiedników w kraju i angażowały mieszkańców Gniezna i okolic. Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie przygotowuje wystawę czasową poświęconą historycznym widowiskom plenerowym organizowanym w Gnieźnie w latach 70. i 80. XX wieku.


Były to jedne z największych tego typu spektakli w kraju. Widowiska te stanowiły istotny element w życiu kulturalnym miasta. W ich produkcję zaangażowani byli bezpośrednio również sami gnieźnianie – dorośli, dzieci, uczniowie, pracownicy różnych zakładów. Wydarzenia, pod wspólnym tytułem „Legendy znaku Polan”, tworzyli Włodzimierz Dopierała oraz Stanisław Pasiciel.

„Historyczne widowiska plenerowe na ziemi gnieźnieńskiej w latach 70. I 80. XX wieku” (29 marca 2020 – 29 listopada 2020).

Kto pamięta tamte wydarzenia lub brał w nich udział? Jeśli macie pamiątki, zdjęcia, cokolwiek, co wiąże się widowiskami plenerowymi z Gniezna – przynieście je do Muzeum. Chcemy stworzyć z nich osobny element wystawy. Każdy udostępniony przez Państwa przedmiot, fotografia, będzie odpowiednio wyeksponowany i opisany.  We wszystkich tych inscenizacjach brało udział wielu ówcześnie młodych ludzi. Pamiętamy w Gnieźnie, że po inscenizacjach, zależnie od tego gdzie były realizowane na podwórkach naszych osiedli dzieci sługo jeszcze bawiły się historią wykorzystując choćby peleryny czy buty z przedstawień.  Zapraszamy do współpracy!

Prezentowane zdjęcie pochodzi z 1977 r. a wykonano ją nad jeziorem Winiary podczas widowiska plenerowego pt. „Legendy znaku Polan.” (zdj. Janusz Chlasta z zasobów Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie)

Gdzie i od kiedy można przynosić pamiątki:
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
ul. Kostrzewskiego 1
62-200 Gniezno

Uwaga! Akcja trwa do 29 lutego 2020 roku.

Regulamin dostępny na stronie internetowej Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie,

Osoba odpowiedzialna: Jakub Magrian t.: 61 426 46 41 w. 212
e.: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

1 komentarz

  • Marek
    Marek sobota, 18, styczeń 2020 18:17 Link do komentarza Raportuj

    Reżyser widowiska nad jeziorem Winiary znakomicie wybrał miejsce tej inscenizacji. W naturalnym wąwozie ( na stokach jak w amfiteatrze stali wszyscy widzowie) nad samą wodą jeziora (którą przypływali wikingowie) i ze skarpą pokrytą wysokimi drzewami, z których wyłaniali się atakujący wikingów polscy rycerze. I ta wspaniale w ciemności brzmiąca muzyka przeszywająca serce widzów.!! Uczniowie szkoły podstawowej nr 9 występujący tam jako statyści do dzisiaj wspominają długie trwające cały tydzień próby i zapadające w pamięć nocne przedstawienie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.