http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Tour Salon 2016. Gdzie jest powiat gnieźnieński?

Wyróżniony Tour Salon 2016. Gdzie jest powiat gnieźnieński?

Blisko 230 wystawców z 18 krajów z branży turystycznej z Polski i Europy można jeszcze do niedzieli oglądać na Tour Salonie – Targach Regionów i Produktów Turystycznych, które dzisiaj rozpoczęły się na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Oglądając dzisiaj prezentowane stoiska, miało się dziwne odczucie, że w roku 1050. rocznicy chrztu Polski, roku idealnym na wypromowanie miejsc z naszego powiatu związanych z tym jubileuszem, powiat gnieźnieński był Tour Salonie jakby w cieniu innych... A tyle się u nas mówi o turystyce...


Na Tour Salonie pojawiliśmy się dzisiaj po godz. 15.00. Tłumy zwiedzających oblegały wiele stoisk, szczególnie – może to być subiektywne spostrzeżenie – najchętniej zaglądały do wystawców z południa i wschodu Polski (Podkarpacie, Dolny Śląsk, czy gminy z Podlasia). Może wynikało to faktu, że osoby obsługujące te stoiska potrafiły zagadnąć przechodzących potencjalnych turystów i zachęcić do przyjazdu w swoje strony.

Długo szukaliśmy stoisk z naszego regionu, aż w końcu dostrzegliśmy ubrane w regionalne stroje i darzące uśmiechem zwiedzających panie z Kujawsko-Pomorskiego, a tuż obok dostrzeglismy stoisko Wielkopolski, przygotowane przez Wielkopolską Organizację Turystyczną. Gdy przyjrzeć się bliżej to można było dostrzec napis: „Szlak Piastowski 1050-lecie chrztu Polski”.

Na stoisku WOT prezentowały się, oprócz Powiatu Gnieźnieńskiego, m.in. Leszno, Konin, Śrem i Krobia oraz Muzea (było dla nas ogromnym zaskoczeniem, że wielkopolskie Muzea, jak choćby nasze Muzeum Początków Państwa Polskiego czy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy - mające ogromny potencjał - „wrzucono” na jedno stoisko z innym muzeami z naszego województwa). Szczególnie w roku 1050 rocznicy chrztu Polski może to dziwić!

Spoglądając na ofertę Powiatu Gnieźnieńskiego czuło się pewien niedosyt, że przecież nasz powiat ma wiele więcej do zaoferowania i turystyka w powiecie gnieźnieńskim w tym roku nie kończy się tylko na rocznicy chrztu (co było akcentowane, ale w kontekście Szlaku Piastowskiego, a nie Gniezna, czy powiatu gnieźnieńskiego). Nasuwały się pytania: dlaczego na stoisku naszego powiatu nie ma np. świetnych materiałów które w swojej gestii ma bogata w atrakcje turystyczne gmina Kiszkowo? Dlaczego nie ma tam wyłożonych folderów chociażby z gminy Kłecko, Niechanowo czy Witkowo?  Dlaczego na targach nie było oferty np. Muzeum Techniki i Machin Wojennych lub Muzeum Zabytków Kultury Techniki z Gniezna, placówek które przyciągają rzesze turystów?  

Dlaczego nikt nie pomyślał, by w roku jubileuszu chrztu Polski zorganizować wspólne, samodzielne stoisko gmin powiatu gnieźnieńskiego na którym promowano by właśnie nasz region przy okazji obchodów 1050 rocznicy chrztu Polski? Druga taka okazja szybko się nie powtórzy. A potem wielu się dziwi, że Gniezno jest w cieniu Poznania w związku z tym jubileuszem...

Druga, smutna refleksja, która naszła mnie po obejrzeniu kilkunastu polskich stoisk, zarówno tych związanych z organizacjami turystycznym, powiatami, ale i małymi gminami, to fakt, że ich oferta przewodników, folderów, ulotek, plakatów, długopisów, zakładek do książek, map turystycznych, wizytówek, kalendariów wydarzeń na rok 2016, kubków, gazet specjalnie wydanych na te targi promujących dany region czy powiat, książek o tematyce związanej z danym miejscem czy książek edukacyjnych dla dzieci, albumów, kartek pocztowych, toreb promocyjnych, teczek papierowych, koszulek (czy choćby banerów lub roll-upów promujących dane miejsce, gminę czy powiat), nie mówiąc już o potrawach regionalnych, cukierkach, miodach czy balonach, była wyjątkowo bogata, różnorodna i zachęcając do przyjazdu w dany region. Nasz powiat pod tym względem wydawał się być jakiś ubogi...

Opuszczając Tour Salon mieliśmy głowy pełne propozycji gdzie wyjechać na tegoroczne wakacje, propozycji wyjątkowych jak te z Dolnego Śląska, niezwykłych jak te z Podkarpacia, czy też fantastycznych jak oferty z Borów Tucholskich czy Kaszub.

Polska to piękny kraj i z roku na rok z coraz bogatszą ofertą turystyczną. Nasz powiatu od kilku lat jakby dostrzegał tylko Szlak Piastowski, a inne atrakcje turystyczne powiatu gnieźnieńskiego jakby zeszły na bardzo daleki plan... Mam nadzieję, że się w tej kwestii mylę. I rodzi się jeszcze jedno pytanie: gdzie, w którym miejscu jako powiat gnieźnieński jesteśmy jeśli chodzi o turystykę?

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.