http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Włączmy się w wielkie dzieło, które zapoczątkowali gnieźnieńscy Piastowie”

Wyróżniony „Włączmy się w wielkie dzieło, które zapoczątkowali gnieźnieńscy Piastowie”

- To godny pomnik Mieszka I i Bolesława Chrobrego - pierwszych władców, którzy skierowali naszą Ojczyznę ku wszechstronnemu, dynamicznemu rozwojowi. Wyrażam nadzieję, że Muzeum będzie gościć coraz liczniejszych zwiedzających oraz inspirować ich do włączenia się w wielkie dzieło, które zapoczątkowali gnieźnieńscy Piastowie – w budowę Polski bogatej tak duchowo, jak i materialnie, silnej i szanowanej – napisał prezydent Andrzej Duda w Księdze Pamiątkowej Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, po otwarciu dzisiaj wystawy „Chrzest – Św. Wojciech - Polska. Dziedzictwo średniowiecznego Gniezna”.


Jednym z ważnych punktów zainaugurowanego dzisiaj X Zjazdu Gnieźnieńskiego było otwarcie przez prezydenta Andrzeja Dudę wystawy w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zatytułowanej „Chrzest – Św. Wojciech - Polska. Dziedzictwo średniowiecznego Gniezna”.

- 1050 lat temu Mieszko przyjmował chrzest. Jest z nami profesor Strzelczyk, który na pewno to potwierdzi. Wielu uznaje Mieszka za wielkiego wizjonera. Sam Mieszko na pewno nie przewidziało, że 1050 lat później za jego sprawą znajdziemy się właśnie tutaj, w tym miejscu. Otwieramy dziś wystawę „Chrzest – Św. Wojciech - Polska. Dziedzictwo średniowiecznego Gniezna”. Jest to pierwsza z trzech dużych wystaw, które zostały przygotowane przez wielkopolskie muzea. Kolejne to wystawa przygotowana przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu i Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy – powiedział przez otwarciem wystawy Michał Bogacki, dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

Wystawa, która została przygotowana przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie wraz z Archiwum Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz Muzeum Archidiecezjalnym w Gnieźnie, będzie prezentowana do 25 października 2016 roku. Kuratorem ekspozycji jest Tomasz Janiak – kierownik Działu Naukowego MPPPG.

- Mam nadzieję, że wystawa spotka się z pozytywnym odbiorem wszystkich, którzy będą ją mieli okazję w naszym muzeum zobaczyć. Mam nadzieję, że przybliża ona wszystkim dzieje, zarówno początków chrześcijaństwa w naszym kraju, jak i również rolę Gniezna jako tej pierwszej stolicy metropolitalnej w naszym kraju – podkreśla.

Po wprowadzeniu przez M. Bogackiego, przecięcia wstęgi i otwarcia wystawy dokonali: prezydent Andrzej Duda, ks. abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieńskie, Prymas Polski i Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Następnie dyrektor Muzeum oprowadził prezydenta Dudę po ekspozycji, która bardzo zainteresowała pierwszą osobę w naszym państwie. Prezydent Duda uważnie słuchał dyrektora Bogackiego, jak i ks. abp. W. Polaka, dopytywał o szczegóły prezentowanych eksponatów i dzielił się swoimi spostrzeżeniami.

Po zwiedzeniu ekspozycji, prezydent wpisał się do Księgi Pamiątkowej Muzeum, a na koniec pobytu na X Zjeździe Gnieźnieńskim spotkał się ze zwierzchnikami i reprezentantami Kościołów chrześcijańskich uczestniczących w Zjeździe. Nie zabrakło też kilku pamiątkowych zdjęć z prezydentem Dudą. Taka okazja nie zdarza się codziennie...

„Chrzest – Św. Wojciech - Polska”
Wystawa jest dużą ekspozycją prezentującą, poprzez odpowiednio dobrany zestaw zabytków, wybrane zagadnienia dotyczące wybitnej roli Gniezna w początkach państwowości polskiej i Kościoła w Polsce, ale także znaczącej roli tego ośrodka w późnym średniowieczu. Ekspozycja składa się z trzech zasadniczych części, poświęconych kolejnym chronologicznie problemom związanym z Gnieznem średniowiecznym.

W pierwszym module otwartej dzisiaj wystawy znajdziemy odzwierciedlenie w eksponatach takich zagadnień jak: prezentacja sakralnego znaczenia „świętej Góry”, czyli Góry Lecha w Gnieźnie w okresie poprzedzającym wprowadzenie chrześcijaństwa, czy wybitne znaczenie stołecznego grodu w Gnieźnie w dobie pierwszych Piastów. - Moduł ten uzmysławia głęboko zakorzenioną rolę sakralną tegoż miejsca, sięgającą w głąb okresu pogańskiego a mającą swoją kontynuację w okresie po wprowadzeniu chrześcijaństwa, ukoronowaną utworzeniem tutaj pierwszego w Polsce arcybiskupstwa. Szczególna rola Gniezna w tym okresie zostanie zaprezentowana poprzez prezentację kolekcji oryginalnych zabytków głównie archeologicznych, dokumentujących różne dziedziny ówczesnego życia mieszkańców, w tym przedmioty elitarne i luksusowe – wyjaśnia Tomasz Janiak, kurator wystawy, który dzisiaj też oprowadzał po ekspozycji.

Kolejny segment wystawy został poświęcony najważniejszej roli Gniezna – jako pierwszej metropolii kościelnej w Polsce i duchowej stolicy państwa w okresie wczesnośredniowiecznej monarchii piastowskiej. Została tu przypomniana postać św. Wojciecha i jego związki z Gnieznem a także ich konsekwencję w postaci wielkiego Zjazdu Gnieźnieńskiego w 1000. roku z udziałem cesarza Ottona III, po którym upowszechniła się nazwa naszego państwa – „Polonia”, czyli „Polska”. Zjazd jest także kanwą do zaprezentowania Gniezna jako stolicy Kościoła w Polsce, ale również miejsca realizacji ambicji królewskich władców polskich, poprzez koronacje pierwszych królów polskich. Tu koronowany był na króla Polski m.in. Mieszko II oraz na królową Polski jego żona Rycheza, siostra Ottona III. Nie zabraknie również wskazania Gniezna jako ważnego ośrodka świeckiej władzy państwowej, w tym grodu posiadającego zamek piastowski.

Trzeci segment wystawy skupia się na późnośredniowiecznym środowisku kościelnym i intelektualnym, skupionym wokół średniowiecznej katedry gnieźnieńskiej. W drugim i trzecim segmencie wystawy zostały zaprezentowane niezwykle cenne eksponaty, głównie ze zbiorów kościelnych, dokumentujące dorobek liturgiczny, prawny i intelektualny ośrodka arcybiskupiego i kapituły gnieźnieńskiej, w tym także środowiska skupionego wokół szkoły katedralnej. Nie brakuje także elementów dotyczących wystroju samego kościoła katedralnego, w tym oryginalnych detali architektonicznych (niektóre zaprezentowane zostaną po raz pierwszy).

Współorganizatorami wystawy są: Urząd Miejski w Gnieźnie oraz Starostwo Powiatowe w Gnieźnie. Patronatu honorowego wystawie udzielili: Ksiądz Arcybiskup Wojciech Polak – Prymas Polski, Marszałek Województwa Wielkopolskiego – Marek Woźniak, Prezydent Miasta Gniezna – Tomasz Budasz oraz Starosta Gnieźnieński – Beata Tarczyńska.

 

Fot. K. Soberski

 

Ostatnio zmienianypiątek, 06 maj 2016 15:53

1 komentarz

  • Ewa
    Ewa niedziela, 13, marzec 2016 11:01 Link do komentarza Raportuj

    Jeśli sam Prezydent Najświętszej RP otwiera wystawę, to trzeba ją zobaczyć! Znaczy się, że musi to być ciekawa i wyjątkowa wystawa!

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.