http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Pałac w Zakrzewie odsłonił kolejne tajemnice!

Wyróżniony Pałac w Zakrzewie odsłonił kolejne tajemnice!

Moje poszukiwania dokumentów, fotografii, czy też oryginalnych przedmiotów pochodzących z pałacu w Zakrzewie – które wykorzystam w książce „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” – przynoszą kolejne niezwykłe, a czasami wręcz sensacyjne odkrycia! Tym razem trafiłem na unikatowe dokumenty z sierpnia 1939 roku...


Od kilkunastu miesięcy bardzo intensywnie zbieram materiały do mojej książki pt. „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”. Szczególnie owocne w niesamowite odkrycia są ostatnie trzy miesiące, w czym bardzo pomocne były spotkania z mieszkańcami Zakrzewa (za ich zorganizowanie jeszcze raz dziękuję Dawidowi Braciszewskiemu, sołtysowi Zakrzewa).

Ostatni czas to pozyskanie w sumie już blisko 160 fotografii zarówno z okresu międzywojennego, z czasów II wojny światowej, jak i z lat powojennych, szczególnie lat osiemdziesiątych XX wieku, gdy pałac był remontowany. Moje poszukiwania to również dotarcie do mieszkańców naszego regionu w posiadaniu których są oryginalne przedmioty z pałacu, takie jak porcelana, obrazy, meble, czy poroża.

W ostatnich tygodniach odbyłem też kilka podróży poza nasz powiat, a nawet województwo, gdzie spotkałem się m.in. z wnukami ostatniego właściciela Zakrzewa – Stanisława Chełmickiego. To spotkanie, jak i wcześniejsze wielogodzinne rozmowy z 98-letnią prawnuczką Albina Węsierskiego – budowniczego pałacu – sprawiły, że moja wiedza o historii, tajemnicach i skarbach pałacu jest już niezwykle bogata. A informacje pozyskane podczas tych wyjazdów potwierdzają, że pałac w Zakrzewie jest do dzisiaj pełen sekretów...

„Białe kruki” mówiące o pałacu
Wśród pozyskanych w ostatnim czasie materiałów są dwa „białe kruki”. Pierwsze to książeczka zawierająca spis woluminów znajdujących się do wybuchu II wojny światowej w bibliotece Stanisława Chełmickiego w Zakrzewie! Pozycja ta, która cudem przetrwała zawieruchę wojenną, zawiera spis 2156 pozycji znajdujących się w okresie międzywojennym w pałacowej bibliotece. Wśród tych zbiorów – licznych jak na ówczesne czasy – znajdowały się m.in. książki z XVII, XVIII i XIX wieku!
 
Co się stało z biblioteką w momencie wybuchu II wojny światowej? W czasie okupacji książki znajdowały się jeszcze w pałacu... Cześć z cenniejszych i unikatowych pozycji, w latach 1940 – 1944 – wywieźli Niemcy, a reszta zniknęła z pałacu po 1945 roku... Do dzisiaj nie wiadomo gdzie szukać tych książek. W rodzinie potomków S. Chełmickiego do dzisiaj są tylko... 3 książki z pałacowej biblioteki.

Unikatowa „Inwentura”
Drugim „białym krukiem”, który udało mi się zdobyć jest... pięć kartek papieru... Na pierwszy rzut oka zwykłe kartki, zapisane gęsto pięknym, wręcz kaligraficznym pismem, które niczym się nie wyróżniają gdy położymy je między inne podobne kartki papieru. Ale gdy bliżej przyjrzymy się tym kartkom papieru, odkryjemy coś, co dla archiwistów, miłośników dzieł sztuki, poszukiwaczy skarbów czy historyków zajmujących się pałacami, jest prawdziwą perłą!

Otóż te kartki zawierają „Inwenturę domu” – tak są zatytułowane – czyli spis wyposażenia wszystkich pałacowych pomieszczeń, począwszy od sieni, poprzez pokoje gościnne, gabinety, bibliotekę i pałacowe salony a skończywszy na jadalni! Dokument ten zawiera niezwykle szczegółowy, wręcz drobiazgowy spis przedmiotów codziennego użytku, mebli, wystroju (np. kolor zasłon), ale też dzieł sztuki czyli m.in. obrazów które były w pałacu, fortepianów, zbroi rycerskich oraz innych cennych przedmiotów! A były tam prawdziwe historyczne rarytasy!

Ten znaleziony przeze mnie dokument jest o tyle istotny i unikatowy, że do dzisiaj nikt nie wiedział, jak wyposażony był przed II wojną światową pałac w Zakrzewie!

Czytając ten opis można sobie dokładnie wyobrazić, jak bogato i pięknie (i w detalach) wyposażony był pałac w Zakrzewie w sierpniu 1939 roku. „Inwentura domu” została bowiem przeprowadzona na kilka dni przed wybuchem II wojny światowej...

Co się stało z tym wyposażeniem pałacu? Część zapewne zrabowali Niemcy, część w styczniu 1945 roku zniszczyli Rosjanie, a reszta.... Pozostałe przedmioty są pewnie dzisiaj rozsiane po całej Polsce, Europie, a może i świecie...

Ale to nie koniec moich odkryć. Co jeszcze zdołałem ustalić w ostatnich tygodnia i jakie materiały pozyskałem, o tym wszystkim będzie można przeczytać w książce „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”.

Cały czas szukam kolejnych informacji (zdjęć, dokumentów, wspomnień) związanych z zespołem pałacowo-parkowym w Zakrzewie. Stąd proszę o kontakt osoby dysponujące wiadomościami związanymi z historią Zakrzewa, jak i wydarzeniami które rozgrywały się w tym pałacu. Odpowiem na każdego e-maila i każdy telefon. E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; telefon: 506-966-706.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.