http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Przewodnik z wyróżnieniem

Wyróżniony Przewodnik z wyróżnieniem

Wydany w roku ubiegłym przewodnik turystyczny pt. „13 pomysłów na Gniezno i okolice” doczekał się wyróżnienia w ramach dorocznej Nagrody Magellana przyznawanej przez redakcję „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”. Publikacja otrzymała wyróżnienie w kategorii „przewodnik tekstowy”. Książka pojawiła się na rynku wydawniczym z inicjatywy Starostwa Powiatowego w Gnieźnie.


Przewodnik został zrobiony w sposób pionierski, jego treść jest podana w formie krótkiej, a zawarte w nim informacje są dokładnie wyselekcjonowane pod kątem konkretnych zainteresowań grup zwiedzających. Z autorami publikacji we wtorkowe popołudnie spotkała się Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński, która na wstępie podziękowała jej autorom dobrze wykonanej „roboty” na rzecz powiatu gnieźnieńskiego. - Cieszymy się, że przewodnik wydany przez Starostwo Powiatowe zdobył uznanie w oczach ekspertów, którzy przyznali nam takie wyróżnienie – mówi Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński. Jak podkreśla, przewodnik daje turyście wiele możliwości do wyboru. - Dzisiaj turysta ma duże wymagania, ma swoje zainteresowania i bardzo trudno jest jemu zaimponować takim tekstowym przewodnikiem, bo dużo rzeczy jest przecież w internecie. Więc można powiedzieć, że ten przewodnik jest bardzo klarowny, przejrzysty i daje możliwości praktycznego poruszania się po tym terenie, są tutaj pokazane trasy, po których turysta może się poruszać – dodaje B. Tarczyńska.

Nagrodę odebrał 18 maja Agnieszka Rzempała-Chmielewska, przedstawicielka Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. - To było podczas Warszawskich Targów Książki, które odbywały się na Stadionie Narodowym, tam także chwilę wcześniej była wręczana Nagroda Nike – wspomina Agnieszka Rzempała-Chmielewska, wicedyrektor Wydziału Promocji, Kultury, Turystyki i Sportu w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie. Nagrody Magellana przyznawano w 13 kategoriach. - Osoby, które odbierały te nagrody, to byli przedstawiciele największych wydawnictw z całego kraju, np. Wydawnictwo Pascal, które otrzymało nagrodę specjalną czy Wydawnictwo Bezdroża, a jednym z wyróżnionych był Marcin Kydryński, który jest znanym podróżnikiem. Czułam się tam wyjątkowo, bo lista laureatów była rzeczywiście imponująca – dodaje A. Rzempała-Chmielewska.

Autorami tekstów, które znalazły się w książce pt. 13 pomysłów na Gniezno i okolice” są: Oleksiy Artyshuk, Jarosław Gryguć, Dawid Jung, Jakub Magrian, Armin Mikos von Rohrscheidt, Rafał Wichniewicz, Jacek Wrzesiński, Krzysztof Zalaszewski. - Moim zdaniem przy dobrze rozwiniętej wielotorowo promocji turystycznej, to jest tylko jeden krok, a jakie mogą być następne? Wiemy, że czytelnictwo w Polsce spada i papierem już nie załatwimy wszystkiego, więc teraz liczą się aplikacje turystyczne i przewodniki głosowe. Nasz przewodnik jest właśnie tak od samego początku pomyślany, żeby za niewielkie pieniądze ten przewodnik przystosować do tych wszystkich form i ja już mogę pokazać, jak wyglądałaby taka strona naszego przewodnika w aplikacji na duży smartfon – proponuje prof. Armin Mikos von Rohrscheidt, wykładowca turystyki kulturowej w GSW Milenium w Gnieźnie i kierownik publikacji.

Pomysłodawcą zgłoszenia książki do tego konkursu był nasz kolega redakcyjny, a jednocześnie współautor publikacji – Dawid Jung, dzięki któremu turyści mogą się zapoznać z historią domu Wiktora Pniewskiego w Kłecku,  Legendą o Pięknej Annie czy także poznać historię gorzuchowskiej zielarki. - Stwierdziłem, że ten przewodnik pokazuje Gniezno z tak wielu perspektyw, różnych optyk i że ma wielkie szanse, w związku z tym bardzo się cieszę, że nasze starostwo zgłosiło ten przewodnik. To jest jedyny przewodnik, który został stworzony przez lokalny samorząd i który dostał takie wyróżnienie, to tez jest jakiś ewenement – podsumowuje Dawid Jung.

Na koniec jeszcze warto chyba podkreślić, że cała publikacja może śmiało stanowić ciekawą lekturę dla lokalnej społeczności. - To jest przewodnik nie tylko dla turystów, bo niejeden gnieźnian odkryje dzięki niemu coś nowego. Tu są takie rzeczy, o których często nie wiemy, jako tutejsi mieszkańcy – uważa prof. Rohrscheidt.

Autorzy książki dostali dzisiaj w prezencie od starosty Beaty Tarczyńskiej kopie dyplomu, który został wręczony przedstawicielom Starostwa Powiatowego w Gnieźnie w ramach nagrody wraz z okolicznościowym listem gratulacyjnym.

10 komentarzy

 • Od Redakcji
  Od Redakcji środa, 07, czerwiec 2017 14:49 Link do komentarza Raportuj

  Do Obserwatora i Ciekawego: zamykamy Waszą dyskusję, bo w ostatnich komentarzach, których już nie opublikujemy, zaczęły się pojawiać niecenzuralne słowa.

 • Obserwator
  Obserwator środa, 07, czerwiec 2017 13:54 Link do komentarza Raportuj

  Do ciekawego: widocznie słabo znasz historię powiatu gnieźnieńskiego, skoro tych błędów nie widzisz. Błędy powinni wyłapać ci, którzy za ten przewodnik odpowiadali.

 • ciekawy
  ciekawy środa, 07, czerwiec 2017 13:30 Link do komentarza Raportuj

  Obserwator, prawda jest taka, że w przewodniku nie ma błędów, które mógłbyś wskazać, więc póki co, jednak się publicznie kompromitujesz. Chyba, że owe błędy wypunktujesz. Pozdrawiam.

 • Obserwator
  Obserwator środa, 07, czerwiec 2017 13:19 Link do komentarza Raportuj

  Ten wpis świadczy o niskim poziomie osoby zarzucającej mi kompromitację. Z wyróżnienia się cieszę, tylko poziom merytoryczny przewodnika mógłby być znacznie wyższy Nie-pozdrawiam

 • Do obserwatore
  Do obserwatore środa, 07, czerwiec 2017 12:54 Link do komentarza Raportuj

  Obserwator, nie kompromituj się, proszę. Po prostu wybrzydzasz z zasady, a zapytany o konkrety, wykręcasz się. Skoro wyłapałeś jakieś błędy - pochwal się, znawco historii. Póki co - jesteś dla mnie zwykłym konfabulantem. I faktycznie, szkoda czasu na rozmowę z Tobą. A przewodnik sam w sobie jest niezwykle ciekawy i można się cieszyć, że wyróżnienie trafiło do Gniezna!

 • Obserwator
  Obserwator środa, 07, czerwiec 2017 10:10 Link do komentarza Raportuj

  Do ciekawego: skoro czytałeś i nie wyłapałeś tych błędów, to znaczy nie znasz historii. Szkoda czasu na dyskusję z tobą. Pozdrawiam

 • ciekawy
  ciekawy środa, 07, czerwiec 2017 08:45 Link do komentarza Raportuj

  Obserwator, a dasz przykłady tych "kilku dat"? Bo także czytałem ten przewodnik i jakoś nie zauważyłem. Pozdrawiam :)

 • Obserwator
  Obserwator wtorek, 06, czerwiec 2017 20:36 Link do komentarza Raportuj

  Jakie nieścisłości? Na przykład jest kilka błędnych dat...

 • Do obserwatora
  Do obserwatora wtorek, 06, czerwiec 2017 18:48 Link do komentarza Raportuj

  Obserwator, o jakich nieścisłościach piszesz? bom ciekawy! :)))

 • Obserwator
  Obserwator wtorek, 06, czerwiec 2017 17:45 Link do komentarza Raportuj

  Przewodnik graficznie bardzo ładnie wydany, tylko szkoda, że jest w nim aż tyle nieścisłości.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.