„W poszukiwaniu tajemniczego kręgu kamiennego”

Wyróżniony „W poszukiwaniu tajemniczego kręgu kamiennego”

Jak przyjemnie spędzić sobotnie przedpołudnie? Wybrać się na pieszą wędrówkę. Tak uczyniła Rada Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej im. W. Witosa w Łagiewnikach Kościelnych w gminie Kiszkowo, która zorganizowała rodzinny rajd pieszy pod hasłem „W poszukiwaniu tajemniczego kręgu kamiennego”. Inspiracją do zorganizowana rajdu była książka Karola Soberskiego pt. „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”.


- Pałac w Zakrzewie i otaczający go park, ma wiele tajemnic i ukrytych skarbów. Jak się jednak okazuje, swoje sekrety ma także najbliższa okolica pałacu. I to sekrety do dzisiaj nieodgadnione Jedną z takich największych zagadek jest... krąg kamienny leżący niecałe 2 kilometry od Zakrzewa. Krąg o którym przez wiele lat nikt nie wiedział. Odkryty został dopiero pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Osobiście o istnieniu kręgu dowiedziałem się w 2010 r. gdy portal informacjelokalne.pl (którego jestem właścicielem) ogłosił konkurs na Siedem Cudów Natury Powiatu Gnieźnieńskiego i krąg kamienny znalazł się w finałowej „siódemce”. Jeszcze w listopadzie tego roku, wraz z Jackiem Molendą, regionalistą z Kłecka – który o kręgu mi powiedział – udaliśmy się w miejsce, gdzie krąg się znajduje. Nie ukrywam, że zagajnik w którym leży ów krąg robi niezwykłe wrażenie i jest miejscem bardzo tajemniczym. Ma się tam też niezwykłe odczucia. Jakie? Trzeba osobiście pojechać i się przekonać – pisze K. Soberski w książce „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”.

I właśnie chęć odkrycia tego miejsca spowodowała, że Rada Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej im. W. Witosa w Łagiewnikach Kościelnych zorganizowała rodzinny rajd pieszy pod hasłem „W poszukiwaniu tajemniczego kręgu kamiennego”. Inspiracją do zorganizowana rajdu była książka Karola Soberskiego pt. „ Tajemniczy Pałac Zakrzewo”.

Uczestnicy rajdu wyruszyli w wędrówkę o godz. 10.00 a ich przewodnikiem był Jacek Molenda. Wielu uczestników wyprawy miało ciarki na plecach po wejściu do tajemniczego kamiennego kręgu. A co tam przeżywali? Tego nie da się opisać. Tam trzeba dotrzeć.

Kilkugodzinna wędrówka po okolicach Zakrzewa zakończyła się w samym Zakrzewie, gdzie na tamtejszym boisku sportowym sołtys Zakrzewa, Dawid Braciszewski, zorganizowała ognisko.

- Serdecznie dziękuję w imieniu szkoły za pomoc w zorganizowaniu rajdu: panu Jackowi Molendzie - naszemu wspaniałemu przewodnikowi, panu Dawidowi Braciszewskiemu - sołtysowi Zakrzewa oraz mieszkańcom tej zaprzyjaźnionej z nami wsi i oczywiście wszystkim uczestnikom rajdu, którzy poświęcili swój wolny czas na poznanie naszej okolicy – mówi Paulina Janicka, nauczycielka SP w Łagiewnikach Kościelnych, opiekun Rady Samorządu Uczniowskiego.

Ci wszyscy, którzy jeszcze nie byli w tym kręgu, będą mieli taką okazję już w drugiej połowie listopada, kiedy to odbędzie się V Rajd im. Pawła Występskiego, organizowany przez Karola Soberskiego. O jego szczegółach – miejscu startu i mety – poinformujemy wkrótce.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.