http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/nbaner01.jpg

„W poszukiwaniu tajemniczego kręgu kamiennego”

Wyróżniony „W poszukiwaniu tajemniczego kręgu kamiennego”

Jak przyjemnie spędzić sobotnie przedpołudnie? Wybrać się na pieszą wędrówkę. Tak uczyniła Rada Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej im. W. Witosa w Łagiewnikach Kościelnych w gminie Kiszkowo, która zorganizowała rodzinny rajd pieszy pod hasłem „W poszukiwaniu tajemniczego kręgu kamiennego”. Inspiracją do zorganizowana rajdu była książka Karola Soberskiego pt. „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”.


- Pałac w Zakrzewie i otaczający go park, ma wiele tajemnic i ukrytych skarbów. Jak się jednak okazuje, swoje sekrety ma także najbliższa okolica pałacu. I to sekrety do dzisiaj nieodgadnione Jedną z takich największych zagadek jest... krąg kamienny leżący niecałe 2 kilometry od Zakrzewa. Krąg o którym przez wiele lat nikt nie wiedział. Odkryty został dopiero pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Osobiście o istnieniu kręgu dowiedziałem się w 2010 r. gdy portal informacjelokalne.pl (którego jestem właścicielem) ogłosił konkurs na Siedem Cudów Natury Powiatu Gnieźnieńskiego i krąg kamienny znalazł się w finałowej „siódemce”. Jeszcze w listopadzie tego roku, wraz z Jackiem Molendą, regionalistą z Kłecka – który o kręgu mi powiedział – udaliśmy się w miejsce, gdzie krąg się znajduje. Nie ukrywam, że zagajnik w którym leży ów krąg robi niezwykłe wrażenie i jest miejscem bardzo tajemniczym. Ma się tam też niezwykłe odczucia. Jakie? Trzeba osobiście pojechać i się przekonać – pisze K. Soberski w książce „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”.

I właśnie chęć odkrycia tego miejsca spowodowała, że Rada Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej im. W. Witosa w Łagiewnikach Kościelnych zorganizowała rodzinny rajd pieszy pod hasłem „W poszukiwaniu tajemniczego kręgu kamiennego”. Inspiracją do zorganizowana rajdu była książka Karola Soberskiego pt. „ Tajemniczy Pałac Zakrzewo”.

Uczestnicy rajdu wyruszyli w wędrówkę o godz. 10.00 a ich przewodnikiem był Jacek Molenda. Wielu uczestników wyprawy miało ciarki na plecach po wejściu do tajemniczego kamiennego kręgu. A co tam przeżywali? Tego nie da się opisać. Tam trzeba dotrzeć.

Kilkugodzinna wędrówka po okolicach Zakrzewa zakończyła się w samym Zakrzewie, gdzie na tamtejszym boisku sportowym sołtys Zakrzewa, Dawid Braciszewski, zorganizowała ognisko.

- Serdecznie dziękuję w imieniu szkoły za pomoc w zorganizowaniu rajdu: panu Jackowi Molendzie - naszemu wspaniałemu przewodnikowi, panu Dawidowi Braciszewskiemu - sołtysowi Zakrzewa oraz mieszkańcom tej zaprzyjaźnionej z nami wsi i oczywiście wszystkim uczestnikom rajdu, którzy poświęcili swój wolny czas na poznanie naszej okolicy – mówi Paulina Janicka, nauczycielka SP w Łagiewnikach Kościelnych, opiekun Rady Samorządu Uczniowskiego.

Ci wszyscy, którzy jeszcze nie byli w tym kręgu, będą mieli taką okazję już w drugiej połowie listopada, kiedy to odbędzie się V Rajd im. Pawła Występskiego, organizowany przez Karola Soberskiego. O jego szczegółach – miejscu startu i mety – poinformujemy wkrótce.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.