http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Kolej, co zmieniła Gniezno

Wyróżniony Kolej, co zmieniła Gniezno

Wczoraj – wyjątkowo na terenie gnieźnieńskiego Dworca PKP – odbyło się pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie w ramach Gnieźnieńskich Konwersatoriów Historycznych, organizowanych przez Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz Instytut Kultury Europejskiej UAM. Tematem były początki gnieźnieńskiej kolei, a spotkanie poprowadził Krzysztof Modrzejewski z Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.


Z powodu dużego zainteresowania tą tematyką, organizatorzy po raz kolejny postanowili przybliżyć i jednocześnie zdradzić wiele ciekawostek związanych z „Początkami gnieźnieńskiej kolei (1872-1918)”. Gnieźnianie zebrani na Dworcu PKP mogli posłuchać jak niegdyś toczyło się tam życie – budynek utrzymywany w neorenesansowym stylu, ze znakomitą piwniczką, w której produkowano świetne wino, a także z jedną z najlepszych restauracji w mieście.

Warto przypomnieć, że pierwsze spotkanie z tym tematem odbyło się w Kolegium Europejskim w czerwcu tego roku. Poruszano tam przede wszystkim kwestie teoretyczne, czyli jak ta kolej w Gnieźnie się zaczęła. Teraz przyszedł czas na spotkanie w terenie. Jednak w czasie wczorajszego spotkania pominięto parowozownię. Skupiono się na pozostałych, często nie zauważanych przez nas elementach, jak między innymi dyrekcję kolei, przedszkole kolejowe, a także trafostację z centralą telefoniczną. -Spotkanie na dworcu PKP to świetna okazja, aby opowiedzieć mieszkańcom jaki wpływ miał rozwój kolei na nasze miasto – wyjaśnia Krzysztof Modrzejewski.

Należy szerzyć pośród społeczeństwa świadomość, że to dzięki pojawieniu się kolei miasto dopiero zaczęło tętnić życiem. Gdyby nie fakt pojawienia się kolei, prawdopodobnie Gniezno byłoby zwyczajną miejscowością, na uboczu Wielkopolski. Zdaniem miłośnika kolei dzięki temu, że kolej pojawiła się w naszym mieście, to niejako zapoczątkowało to prawdziwy proces urbanizacyjny. - Wraz z pojawieniem się kolei rozpoczął się wielkotowarowy handel. Przyjechały do nas maszyny, zaczęły się tworzyć zakłady przemysłowe – wyjaśnia, po czym dodaje: - Mieszkańcy z okolicznych wsi zaczęli napływać do centrum miasta, aby tutaj podjąć pracę.

Należy zaznaczyć, że gdyby kolej pojawiła się wraz z chwilą, gdy o nią wnioskowaliśmy, czyli w latach pięćdziesiątych XIX wieku, być może miasto Gniezno byłoby znacznie większe i posiadało ponad sto tysięcy mieszkańców.

Czwartkowe spotkanie dostarczyło licznie zebranym uczestnikom wiele wrażeń i informacji, których nie znajdziemy w żadnych podręcznikach historii.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.