http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Sezon żeglarski nad Jeziorem Popielewskim zakończony!

Wyróżniony Sezon żeglarski nad Jeziorem Popielewskim zakończony!

Za nami uroczyste zakończenie sezonu żeglarskiego 2017 nad Jeziorem Popielewskim w Trzemesznie. Wśród członków naszego stowarzyszenia na uroczystości był obecny Marian Marciniak, gospodarz stanicy rybackiej. Zakończenie sezonu żeglarskiego rozpoczęło się zbiórką nad brzegiem jeziora, gdzie została uroczyście podniesiona bandera oraz były wybijane „szklanki” dzwonem.


Po przywitaniu wszystkich uczestników prezes Stowarzyszenia pod Żaglami Robert Nawrocki przedstawił działalność stowarzyszenia w 2017 roku. Rok 2017 rozpoczęliśmy od otrzymania nagrody, która została nam wręczona w dniu 14 stycznia br. podczas Gali Plebiscytu Człowiek Roku 2016. Nasze stowarzyszenie otrzymało nagrodę: „Promotor Turystyki 2016”, przyznaną przez Redakcję portalu turystycznego PiastowskaKorona.pl – Turystykalokalna.pl. Nagroda ta została przyznana za promowanie i rozwój żeglarstwa w powiecie gnieźnieńskim, ale też rajdów rowerowych oraz innych form czynnego spędzania wolnego czasu, szczególnie działania kultywujące tradycje narodowe oraz kształcące świadomość narodową i obywatelską.

W dniach 29.04.2017r., 27.05.2017r. i 18.06.2017r. odbyły się spływy kajakowe w ramach projektu „Cykl trzech spływów kajakowych po jeziorach Ostrowickim, Kamienieckim  i Popielewskim na terenie gminy Trzemeszno”. Spływy były dofinansowane przez Urząd Miasta w Trzemesznie w ramach projektu dla rozwoju sportu. W dniu 3 maja 2017 r. odbyło się uroczyste otwarcie „Sezonu Żeglarskiego 2017”. Uroczystość odbyła się nad Jeziorem Popielewskim w Trzemesznie na przystani obok Rybakówki. Kolejny projekt realizowaliśmy z myślą o zbliżających się wakacjach letnich. Nasze stowarzyszenie wraz z harcerzami ZHP Hufiec Trzemeszno rozpoczęło na terenie gminy Trzemeszno akcję edukacyjną „Bezpieczna Woda”, gdzie w szkołach podstawowych i gimnazjach przeprowadziliśmy spotkania z uczniami i uczyliśmy ich jak bezpiecznie zachowywać się nad wodą.

W dniu 13 maja br. zorganizowaliśmy rajd rowerowy „Rowerowo na Szlaku Piastowskim”. Rajd został zorganizowany w ramach II Weekendu na Szlaku Piastowskim oraz dotacji otrzymanej z Gminy Trzemeszno w ramach zadania publicznego pn.: "Rajd rowerowy z historią w tle". Kolejny rajd zorganizowaliśmy w dniu 10.06.2017r. pn. „Śladami epoki napoleońskiej w Trzemesznie i okolicy”. Rajd był finansowany ze środków otrzymanych z Gminy Trzemeszno w ramach zadania publicznego „Kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego”.  

Ponadto zorganizowaliśmy nad Jeziorem Popielewskim w Trzemesznie rejsy żeglarskie na jachtach okrytopokładowych typu Omega i Zefir dla 44 SH Krzemień zastępy Agat i Konieczny z Gniezna. W dniu 24 czerwca br., członkowie i sympatycy naszego stowarzyszenia kolejny raz uczestniczyli w spływie kajakowym po Kanale Bydgoskim i rzece Brdzie oraz brali udział w paradzie jednostek pływających w VII Bydgoskim Festiwalu Wodnym „Ster na Bydgoszcz”. W dniach 2 lipca, 6 sierpnia oraz 3 września br. realizowaliśmy projekt „ABC pod Żaglami” nad Jeziorem Popielewskim . Projekt był skierowany dla mieszkańców naszej gminy i jego głównym celem, było zapoznanie uczestników z podstawowymi zasadami żeglowania jak i podniesienie świadomości mieszkańców miasta i gminy Trzemeszno na temat bezpiecznych zachowań nad wodą, w wodzie i na wodzie i popularyzacja tych zachowań. Projekt był współfinansowany ze środków Gminy Trzemeszno w ramach zadania publicznego „Wspieranie rozwoju sportu na terenie gminy Trzemeszno w 2017 r.” Braliśmy udział w projekcie „Spływ kajakowy”, który zorganizowała fundacja „Nasza wieś” z Trzemżala. Po raz kolejny uczestniczyliśmy w festynie rodzinnym w Kamieńcu z okazji 295 rocznicy rozpoczęcia budowy Kościoła p.w. św. Jakuba Większego, gdzie uczestnicy festynu mogli pożeglować po Jeziorze Kamienieckim.

W dniu 20.08.2017r. członkowie stowarzyszenia i jego sympatycy wzięli udział w rajdzie rowerowym do miejscowości Biskupin. Łączna długość rajdu wyniosła około 75 km. Podczas pikniku rodzinnego, który odbył się w Lubiniu nasze stowarzyszenie otrzymało specjalne podziękowania za zaangażowanie w organizacji festynów rodzinnych nad jeziorem Popielewskim i Kamienieckim przez Burmistrza Trzemeszna. Ponadto podczas festynu nad  jeziorem Kamienieckim  nasze stowarzyszenie uczestniczyło w zbiórce na podjazd wózka inwalidzkiego dla  Natalki, za które również otrzymaliśmy indywidualne podziękowanie. Jest to dla nas ogromny zaszczyt. Ponadto w dniach 9 września, 16 września oraz 23 września br.  realizowaliśmy kolejny nowy  projekt "Moja siła pod żaglami - kurs na samodzielność". Mieliśmy przyjemność pływać z podopiecznymi z Zespołu Placówek Wsparcia Rodziny "Droga do Domu" w Trzemesznie, z podopiecznymi z Środowiskowego Domu Samopomocy w Trzemesznie oraz z podopiecznymi z Placówki Wsparcia Dziennego w Trzemesznie. Projekt był dofinansowany ze środków Programu "Działaj Lokalnie X" Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Stowarzyszenie Światowid.

Po krótkim streszczeniu działalności stowarzyszenia zostały złożone podziękowania wszystkim uczestnikom za aktywny udział i zaangażowanie w działalność stowarzyszenia.  Po czym uczestnicy spotkania zostali zapoznani z planami uporządkowania terenu nad brzegiem Jeziora Popielewskiego w Trzemesznie i przygotowaniem go pod przystań żeglarską.

W tym miejscu podziękowaliśmy Marianowi Marciniakowi za otwartość i możliwość przygotowania przystani na terenie Gospodarstwa Rybackiego. Po zrobieniu sobie wspólnego zdjęcia, nastąpiło uroczyste opuszczenie bandery i wybijanie „szklanek”, po czym uczestnicy wspólnie biesiadowali przy ognisku, śpiewali szanty i rozmawiali o planach na przyszły rok. Tym samym sezon żeglarski 2017 r. został zamknięty.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.