http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Sztuka romańska w obiektywie Jerzego Andrzejewskiego

Wyróżniony Sztuka romańska w obiektywie Jerzego Andrzejewskiego

Jeszcze do 22 listopada w Bibliotece Publicznej mieszczącej się przy ulicy Staszica, wszystkie osoby zainteresowane twórczością artysty fotografika Jerzego Andrzejewskiego, będą mogły zapoznać się z jego cyklem prac „Romańska architektura sakralna (X-XIII w.)”.


Początkowo cykl prac dotyczący architektury romańskiej oraz gotyckiej był prowadzony w ramach projektu naukowego przez Leszka Wetesko, Jarosława Jarzewicza i właśnie Jerzego Andrzejewskiego. Niniejsza wystawa jest kontynuacją tego projektu i autorską częścią fotografa. W Bibliotece Publicznej możemy zobaczyć około trzydziestu fotografii wykonanych przez autora – z Polski, Niemiec, a także Francji. Najważniejsze było ujęcie detalu architektonicznego w taki sposób, aby w pełni przedstawić piękno i niezwykłość danej budowli.

Głównym założeniem tego projektu było zestawienie twórczości romańskiej i gotyckiej – dostrzeżenie szczegółów, a także znaczących różnic. - Sztuka romańska na zachodzie, tak samo gotyk są inne. Wszystko zależało od dostępnych funduszy, ponieważ im bardziej dany fundator miał dostępnych środków finansowych, tym bardziej mógł ingerować w sztukę architektoniczną i ją upiększać - wyjaśnia Jerzy Andrzejewski.

Warto podkreślić, że w Niemczech takowe budowle wykonane są z granitu czy  też w większości z piaskowca, które znacznie łatwiej poddają się ewentualnym renowacjom. Dostępność pośród artystów zajmujących się tym kunsztem artystycznym również była niezwykle znacząca. Z większymi środkami finansowymi byli bardziej skłonni tworzyć budowle bogate w zdobienia czy finezję. - Sztuka romańska wszędzie jest prosta w swojej formie, w całej Europie obiekty te są przysadziste, często bardzo masywne i oszczędne jeżeli chodzi o zdobienia rzeźbiarskie - tłumaczy fotograf. Autor zwiedził dziesiątki europejskich miejscowości, a także kilkadziesiąt miejsc na Śląsku czy też w innych rejonach naszego kraju.

Z kolei w przypadku romanizmu, jest to forma ukazania sztuki znacznie bardziej ograniczonej jeśli chodzi o ilość obiektów mniej niż w gotyku, czy też jej sposób przedstawienia. W samej Polsce i nie tylko jest znacznie mniej takich miejsc utrzymanych w takiej stylizacji.

„Romańska architektura sakralna (X-XIII w)” to uczta dla wszystkich, którzy interesują się historią budowli utworzonych w formie architektury romańskiej oraz gotyckiej. To okazja, aby zapoznać się z charakterystycznymi elementami tworzonymi u naszych zachodnich sąsiadów, gdzie panują smak i dostojność.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.