http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Wielkie Morawy” po raz pierwszy w Polsce!

Wyróżniony „Wielkie Morawy” po raz pierwszy w Polsce!

Dzisiaj w Muzeum Początków Państwa Polskiego otwarta została niezwykła wystawa zatytułowana „Wielkie Morawy”. W jednym miejscu możemy podziwiać blisko 700 zabytków archeologicznych, które nigdy wcześniej nie były one prezentowane poza Słowacją i Czechami.


Otwarcie dzisiejszej ekspozycji było doskonałą okazją dla koneserów sztuki średniowiecznej, ale także i dla tych, którzy chcieliby poznać choć pewną namiastkę tego, co tworzono niegdyś. „Wielkie Morawy”. Była to możliwość przeniesienia się w czasie – wielka szansa na podziwianie m.in. przepięknej biżuterii złotej i srebrnej, bogato zdobionej broni, ozdobnych przedmiotów codziennego użytku. Zabytki te nie opuszczały z reguły granic Republiki Czeskiej. Dodatkowym elementem wystawy jest również makiety pokazujące jak wyglądała wielkomorawska architektura.  

Jak zaznacza Michał Bogacki, dyrektor MPPP, wystawa przedstawia zabytki, dzięki którym mamy okazję przenieść się do tamtego świata. - Wystawa składa się z ponad siedmiuset zabytków różnego rodzaju związanych z Państwem Wielkomorawskim - podkreśla.

Wszystkie eksponaty, które prezentowane są na wystawie, związane są z państwem wielkomorawskim – jednym z pierwszych państw słowiańskich. To z nim łączone są postacie takie jak np. św. Cyryl i Metody. Państwo wielkomorawskie rozkwitło w IX w. wokół terenów dzisiejszych Moraw, a swoim zasięgiem obejmowało być może obszary dzisiejszej Małopolski i Śląska. - Wszystkie wystawione w Muzeum zabytki to są oryginały i to jest jej największym atutem tej wystawy - wyjaśnia Łukasz Kaczmarek, kurator wystawy.

Wystawę można oglądać do 24 czerwca 2018 roku.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.