http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Szlak Piastowski potrzebuje nowych przewodników?

Wyróżniony Szlak Piastowski potrzebuje nowych przewodników?

Organizacja Turystyczna „Szlak Piastowski” uważa, że Gniezno potrzebuje nowych przewodników turystycznych, dlatego organizuje dla nich kurs. Choć w Gnieźnie łącznie oprowadza blisko 40 osób, nadal brakuje przewodników. Zdaniem władz OT „Szlak Piastowski” potrzeba nowych, otwartych przewodników.


Powiat wspiera Organizację Turystyczną „Szlak Piastowski”w przeprowadzeniu pilotażowego kursu przewodnickiego po Szlaku Piastowskim. Dlatego też konferencję prasową informującą o kurskie zorganizowano w siedzibie Starostwa. W nowym sezonie turystycznym kadrę przewodnicką ma zasilić co najmniej 15 nowych przewodników maksymalnie będzie ich 21.

Kurs rozpocznie się w połowie lutego i potrwa do końca kwietnia 2018 roku. Zakłada się przeszkolenie 15 do 21 osób. W kursie mogą wziąć udział osoby, które ukończyły 18 lat i minimum średnie wykształcenie oraz cechują się dobrym stanem zdrowia. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. - Gniezno, ma silną grupę przewodników, to jednak nie znaczy, że nie potrzeba nam nowych. W sezonie bywają takie dni, że naprawdę trudno obsłużyć turystów. Mamy nadzieję, też, że wśród osób, które się zgłoszą znajdą się regionaliści amatorzy, ludzie, którym bliska jest historia naszego regionu. Poza tym chcemy nie tylko opierać się na historii piastowskiej, która zawsze będzie dla nas istotna, ale też żywy i bardzo silny dla rozwoju okres XIX wieku – mówi Urszula Łomnicka, przewodnicząca OT „Szlak Piastowski”.

Kto może zostać przewodnikiem pytaliśmy Remigiusza Szymczaka. - To trzeba zaznaczyć, przewodnik to powołanie. Tylko człowiek, który żyje historią naszego Gniezna, Szlaku, Powiatu, ktoś kto pasjonuje się tym regionem będzie dobrym przewodnikiem. Tylko wtedy będzie potrafił opowiadać z pasją i emocjami. Turyści to czują. Jesteśmy w pewnym sensie ambasadorami naszego Gniezna, Szlaku czy Powiatu, jeśli przewodnik potrafi oprowadzać i mówić z pasją to turyści zawożą tę opowieść do domu, opowiadają rodzicom, przyjaciołom. Takich ludzi szukamy – powiedział Remigiusz Szymczak, zastępca przewodniczącego OT „Szlak Piastowski”.

Pilotażowy kurs dla przewodników po Szlaku Piastowskim obejmie blisko 100 godzin zajęć teoretycznych - wykładów i zajęcia praktyczne w formie ćwiczeń w terenie; wycieczek szkoleniowych – pieszych i autokarowych. W programie będą zajęcia z historii i geografii, archeologii i etnografii, historii sztuki i kultury regionu, ochrony przyrody, ogólnych zasad bezpieczeństwa, pierwszej pomocy i podstawowych przepisów w turystyce, a także z zakresu metodyki i etyki przewodnictwa.

W ramach wycieczek szkoleniowych kandydaci na przewodników poznają poszczególne elementy Szlaku Piastowskiego i znajdujące się na Szlaku obiekty, zapoznają się z metodyką prowadzenia wycieczek oraz samodzielnie poprowadzą pod kierunkiem instruktora wybrane odcinki tras. Wszystkie zajęcia teoretyczne i praktyczne objęte programem kursu prowadzone będą przez specjalistów z poszczególnych dziedzin tj.: muzealników, nauczycieli o kierunkowym wykształceniu, regionalistów oraz przewodników turystycznych z wieloletnim doświadczeniem.

Trwający trzy miesiące kurs zakończy się zaliczeniami wewnętrznymi – egzaminem zaliczeniowym oraz praktycznym poprowadzeniem wybranego odcinka Szlaku Piastowskiego przez kursanta. Po zaliczeniu uczestnik kursu otrzyma zaświadczenie ukończenia szkolenia. Udział w kursie jest odpłatny. W zależności od ilości uczestników koszt dla jednej osoby będzie kształtował się na poziomie od ok. 800 zł. do ok. 550 zł. Kurs został dofinansowany ze środków budżetu powiatu gnieźnieńskiego. Wkład osobowy i rzeczowy zapewnia Organizacja Turystyczna „Szlak Piastowski”.

Osoby chcące wziąć udział w kursie i zdobyciem nowego zawodu mogą się kontaktować z Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej, zlokalizowanym na Rynku 14, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 -16.00; tel. 61 428 41 00; e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.