http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/nbaner01.jpg

Drewno na wagę złota. Konserwacja cennych zabytków

Wyróżniony Drewno na wagę złota. Konserwacja cennych zabytków

W zabytkowych kościołach powiatu gnieźnieńskiego: w Łubowie, Sokolnikach i Waliszewie trwają prace konserwatorskie dofinansowane z budżetu Unii Europejskiej.


Ratunek dla zabytków
Dzieła wykonane z drewna są efektem ludzkiej pracy i talentu. Większość z nich powstała w wiekach XVII - XIX i świadczą  w głównej mierze o religijności, czasami również o ambicji i aspiracjach ich fundatorów. Niektóre z nich to unikatowe na europejską skalę dzieła sztuki. Drewniane zabytki są niezwykle kruche i wymagają pilnych prac konserwatorskich. Ich wrogiem jest nie tylko upływ czasu, ale również szkodniki żywiące się drewnem (ksylofagi).

Pracom konserwatorskim w ramach projektu poddano: w Łubowie bryłę kościoła, ołtarz główny i boczne, rzeźby, balustradę w prezbiterium, ambonę, w Sokolnikach bryłę kościoła, w Waliszewie bryłę kościoła, ołtarz główny i boczne, ambonę, chrzcielnicę, belkę tęczową, obrazy, baldachim procesyjny, feretron i krucyfiks.

Atrakcje dla turysty
Działania w Łubowie, Sokolnikach i Waliszewie są częścią większego projektu obejmującego zabytkowe kościoły Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Zakłada on nie tylko konserwację drewnianych obiektów, ale także ich udostępnienie turystom. Działania promocyjne i informacyjne rozpisane zostały na dwa lata. W ramach projektu powstanie bezpłatna ulotka i przewodnik, funkcjonować będzie strona internetowa i aplikacja na urządzenia mobilne (wszystkie materiały w polskiej i angielskiej wersji językowej). Wnętrza kościołów będzie można zwiedzać wirtualnie.

Dofinansowanie z Unii Europejskiej oraz z Gminy Kłecko
Projekt „Renowacja i konserwacja drewnianych zabytków Archidiecezji Gnieźnieńskiej celem stworzenia nowej oferty edukacyjno-kulturalnej” został zrealizowany dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej (całkowita wartość projektu wyniosła 15 270 031,90 PLN, w tym dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko: 12 979 527,11 PLN). Fundusze na realizację projektu w Waliszewie przekazała Gmina Kłecko. Beneficjentem projektu jest 9 kościołów Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.